Světýlko se zapaluje v rodné jeskyni Ježíše Krista, v Betlémě. Město leží necelých padesát kilometrů od Pásma Gazy, kde probíhají boje. V Betlémě letos dokonce vedení města rozhodlo o zrušení veřejných vánočních oslav. „Takový Betlém jsme nikdy neviděli, ani za dob covidu. Město je prázdné, smutné,“ řekl agentuře Reuters před kostelem Narození Páně otec Ibrahim Faltas, starší františkánský řeholník.

Oslavy se zrušily s ohledem na smutek Izraelců, kteří přišli o své blízké během teroristického útoku Hamásu, i Palestinců, kterým umírají rodiny při útocích izraelské armády.

Kdy se narodil Ježíš Kristus? Možností je několik:

O tom, že by kvůli bezpečnosti skauti do Evropy plamínek letos nedovezli, se moc dlouho nediskutovalo. I přesto, že doprava do Izraele je momentálně komplikovaná a civilistům se v podstatě nedoporučuje.

„Varianta, že by se nedovezlo vůbec, nebyla aktuální dlouho. V letošním roce ale došlo ke změně v přepravě. Obvykle cestuje delegace z Rakouska do Betléma, kde světýlko zapálí a letecky přepraví domů. Letos se tak nestalo, světýlko zapálila na místě dívka přímo z Izraele,“ vysvětlil mluvčí Betlémského světla pro Českou republiku Vít Burian.

Světlo zapálila Pillar Jarayseh, poté putoval plamínek do jordánského hlavního města Ammánu.

Skauti rozdávali betlémské světlo i v minulých letech: 

| Video: Youtube

Teprve z Jordánska, kde není letecká doprava kvůli válce omezená, se Betlémské světlo letecky přepravilo do Rakouska. Tady ho převzalo „Dítě světla“, desetiletý Michael Putz. Jde o velkou čest, Michaela vybrali nejen za jeho skautské aktivity, ale také za činnost v hasičském spolku i církvi, je ministrantem. „Tradici Betlémského světla znám odmalička, je součástí Vánoc v naší rodině. Je to pro mě čest,“ uvedl chlapec pro rakouský tisk.

Z Vídně poputuje do Brna 

Skauti z Česka a dalších zemí dostanou světlo tuto sobotu, po ekumenické bohoslužbě v rakouském Linzi. „Odsud přepraví Betlémské světlo vlakem přes Vídeň do Brna. Delegace českých světlonošů má v plánu využít vlak s označením RJ 372 Vindobona, který odjíždí v 19:10 z Vídně. Vlak by měl dorazit asi v 20:36 na brněnské hlavní nádraží,“ přiblížil mluvčí Burian.

V neděli plamínek předají skauti biskupovi v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla. Od 16. prosince ho kurýři rozvezou do všech koutů republiky. Seznam akcí je dohledatelný na webových stránkách skautů. Akce budou různé a probíhat budou až do 24. prosince.

Advent 2023 je v mnoha ohledech nezvyklý:

Zejména ve větších městech probíhá rozvoz různými historickými prostředky. Letos se k nim přidá například i Olomouc, kde vyrazí na trať o třetí adventní neděli historická tramvaj. Začátek rozvozové trasy je ze zastávky u Dómu. „Zamíří postupně na tři konečné zastávky U Kapličky, Nová Ulice, Neředín, kam si lidé mohou s lucernou pro plamen přijít a odnést si jej do svých domovů,“ informoval Dopravní podnik města Olomouce.