Miroslav se koncem roku 2019 ocitl v dluhové pasti. Měl v té době přiznaný invalidní důchod pro invaliditu III. stupně. Z peněz, které mu po exekuční srážce zbývaly, nebyl schopen zbývající dluhy doplatit.

Obrátil se proto na Poradnu pro lidi v tísni při Oblastní charitě Hradec Králové. Ta mu doporučila řešit situaci insolvencí. V lednu 2020 soud schválil oddlužení plněním splátkového kalendáře. Česká správa sociálního zabezpečení začala zasílat insolvenčnímu správci zabavitelnou část Miroslavova důchodu.

Při nákupu běžných věcí lze díky dodržování snadných pravidel ušetřit
Lidé začali nejvíc šetřit na zelenině i mase. Šikovným se vyplatí domácí vaření

V květnu 2022 se Miroslav obrátil na poradnu podruhé. Jelikož se od začátku roku rapidně zdražovaly potraviny, dostal se opět do finančních potíží. Po zaplacení nájemného už neměl na jídlo a drogerii na celý měsíc. Charita mu proto zprostředkovala pravidelné balíčky s jídlem a drobnou drogerii z hradecké potravinové banky a oblečení z charitního sociálního šatníku.

Jeho příběh má šťastný konec. Krajský soud v Hradci Králové konstatoval, že Miroslav splnil všechny podmínky insolvenčního řízení a od zbytku dluhů ho osvobodil.

Po sbírce se sklady zaplnily

Centrální sklad Potravinové banky pro Královéhradecký kraj, odkud oblastní charita a další desítky organizací čerpají pomoc, se nachází v průmyslové zóně Hradce Králové na samotném okraji města. Po nedávno proběhlé sbírce potravin v supermarketech se jeho regály zaplnily. Stále tu ještě třídí doručené zboží, aby bylo ve správných krabicích označených nápisy jako „sunar“, „přesnídávky“ či „těstoviny“.

„Teď jsme na tom dobře, protože máme těsně po dubnové sbírce. Ale musíme dobře hospodařit, protože další podobná akce se uskuteční až v listopadu,“ říká vedoucí královéhradecké banky Václav Pitucha. V celé republice vybraly krajské Potravinové banky 438 tun potravin a drogerie.

Relativně vysoký podíl respondentů si u kadeřníka či u zubaře dopřává péči bez omezení. Ilustrační foto.
Jak Češi reagují na drahotu? Méně topí a šetří na jídle. U kadeřníka cenu neřeší

Přijímají tu hlavně trvanlivé potraviny, ale připraveni jsou i na jídlo podléhající zkáze, jako na ovoce, zeleninu či mléčné výrobky. Většinou je okamžitě distribuují auty s chladírnou, nejčastěji do dětských domovů a azylových domů pro matky s dětmi. Část mohou uschovat ve velkém chladicím boxu.

„Obchody nám čím dál častěji poskytují neprodané pečivo, protože ho už nechtějí vyhazovat. Každý den ráno si pro něj jezdíme a v limitu do 24 hodin po upečení ho dáváme dál,“ popisuje Pitucha.

Poptávka roste

Potravinové banky mají za poslední rok mnohem větší odbyt než dříve. V prvních měsících uprchlické krize pomáhaly sytit ukrajinské běžence, pak už je potravinami zásobovala krajská asistenční centra. Hlouběji do kapsy má kvůli aktuální drahotě také stále více Čechů. „Stoupá to. Často mi volají i jednotlivci, že potřebují pomoci,“ líčí zdejší vedoucí.

Zdroj: Youtube

Hradecká centrála však neprovozuje výdejnu, nýbrž zásobuje asi osmdesátku nasmlouvaných organizací v celém kraji. Najdou se mezi nimi obce, města, charity, dětské domovy a další služby, které pomáhají lidem v nouzi. K distribuci používá i dvě své pobočky v Trutnově a Jičíně. Jednotlivé zájemce o jídlo gratis se snaží propojit s nejbližší organizací.

Potravinová banka v Hradci Králové.Potravinová banka v Hradci KrálovéZdroj: Deník/Zuzana Hronová

Kromě jarní a podzimní sbírky a některých mimořádných akcí jezdí pravidelně do obchodů, jež jim dávají přebytky na hranici minimální trvanlivosti. Na všechno tu mají tabulky, jak dlouho po tomto datu mohou různé druhy zboží ještě darovat potřebným. Nyní v Hradci Králové chystají projekt výdejen, kde budou rozdělovat čerstvé potraviny. „Mnohem častěji se dnes obchody snaží, aby nemusely zboží vyhodit,“ pochvaluje si Pitucha.

Chybí drogerie

Na dotaz, co královéhradeckému skladu schází, uvádí koordinátorka sbírky pro Královéhradecký kraj Renáta Špačková, že v dubnových zásilkách postrádala malá balení prášku či gelu na praní, po nichž je poptávka. Drogerie tvoří zhruba deset procent sbírek, vznikají ale nové spolupráce s řetězci i výrobci.

„Když si vezmete, jak jsou na tom teď lidé finančně špatně, bereme to od nich jako obrovský akt solidarity. Musí šetřit, a přesto jsou ochotni se podělit s ostatními,“ říká Špačková a rozhlíží se po hale s regály plnými krabic. „Moc jim za to děkujeme,“ dodává.

Potravinové banky v Česku shromáždí přes 9 tisíc tun potravin ročně a poskytují je 1175 organizacím
Potravinové banky mají poloprázdné sklady. Zvýšil se zájem o jídlo i oděvy

Vedoucí Václav Pitucha doplňuje, že poděkování si zaslouží i 220 dobrovolníků z celého Královéhradeckého kraje, kteří pomáhali v obchodech přebírat zboží od přispívajících zákazníků, informovat je a pomáhat s výběrem. „Lidský kontakt je důležitý. Rázem se nejedná o anonymní sbírku, ale vnímáte daného člověka, jemuž předáte svůj dar a on vám za něj poděkuje,“ podotýká Pitucha.

Pak už míří se svými pracovníky na dvůr přejímat se zdvižným vozíkem palety s novou zásilkou.

Jak pomoci potravinovým bankám

Po sbírce v kamenných obchodech ještě stále probíhá online sbírka, končí 2. května 2023. Pomáhat lze přes stránky Rohlík.cz elektronickými poukazy. Za tyto darované peníze potravinová banka nakoupí přímo na Rohlíku potraviny a další položky, které budou nejvíce potřeba. Přes Tesco Online nákupy lze ve vybraných městech zakoupit libovolný počet balíčků potravinové pomoci. Přes Košík.cz mohou lidé vybrat balíček, který považují za nejužitečnější a zaplatit ho s běžným nákupem.

Obdarovat kamenné potravinové banky lze kdykoliv během roku, stačí zavolat do té nejbližší a domluvit se na předání v některé z jejích poboček.