Jeho členové se věnují scénické prezentaci historického šermu v souladu s možnostmi danými dobou a zkušenostmi zakládajících členů. A jak se Simona dostala k historickému šermu?

„Jako malou mě hodně bavila mytologie a od ní jsem postupně přešla k historii. K šermu jsem se dostala úplnou náhodou. Spousta přátel kolem mě tento koníček dělala, ukazovali mi fotky a videa z vlastních vystoupení či akcí a mě se to zalíbilo. V 15 letech jsem se přihlásila do své první skupiny. Šermířských skupin jsem vystřídala víc, od roku 2018 jsem u Historického spolku Antares v Náchodě.“

Spolek Antares se věnuje převážně období pozdního středověku s důrazem na region, v němž působí. Simona Hanzlová k tomu dodává:

„Mě osobně nejvíc baví dvě období – husitské války a třicetiletá válka. Pobělohorské události mě zajímaly už na základní škole, je to asi má nejoblíbenější část našich dějin, i když ne moc veselá. Naše skupina má širší záběr, od vikingů, přes gotiku až právě po třicetiletou válku, takže si vybere skoro každý.“

Příprava vystoupení ale zabere mnoho času. Své o tom ví i Simona, která říká: „Záleží na tom, jaké je to vystoupení. Pokud se jedná „jen“ o ukázky šermu, příprava zabere většinou pár týdnů. Větší vystoupení, kde je nejen hodně šermu, ale i herectví, se připravují minimálně půl roku, ale spíše i rok.

Tréninky máme jednou týdně zhruba na 2 hodiny, scházíme se ale i dobrovolně ve volném čase. Pokud se připravujeme na větší vystoupení, tréninky jsou samozřejmě delší.“

Spolek Antares se neustále vyvíjí, přidává nové prvky a obohacuje tak stávající program. Každý člen se chce posouvat výše.

„Do budoucna plánujeme samozřejmě zvýšit efektivitu našich tréninků, zúčastnit se seminářů, zlepšovat techniku a celkově naše členy posunout na vyšší úroveň. Co se týče vystoupení, máme rozpracovanou novou hru o „Karlštejnské bestii“, kterou bychom měli představit v létě 2021.

Já osobně se samozřejmě plánuji zlepšit v šermu i v herectví, doplnit výbavu a zúčastnit se co nejvíce akcí a navázat kontakty s jinými šermířskými skupinami napříč republikou a snad navázat i spolupráci mezi nimi a naším spolkem,“ dodává Simona Hanzlová a my jí a celému spolku Antares přejeme hodně úspěchů na poli historického šermu i v osobním životě.

Richard Švanda