Česko dosud jednalo se Slovenskem a dalšími státy střední Evropy o otevření hranic od 15. června. Dosud čeští občané mohli bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, museli se ale do 48 hodin vrátit zpět. Hranice také bylo možné překračovat pouze na oficiálních přechodech. Babiš 19. května řekl, že by považoval za ideální, aby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely současně 15. června.

Ilustrační snímek. Regiojet.
Hranice na Slovensko jsou volné, čeští dopravci ale vyjet nemohou

Premiéři dnes uvedli, že uvolnění hraničního režimu přivezl Matovič jako dárek při své první oficiální návštěvě Česka. Řekli, že se na něm dohodli před dvěma dny, od té doby to ale udržovali jako tajemství.

Matovič je na své první zahraničí cestě po březnovém nástupu do úřadu, pro Česko je jeho příjezd první oficiální premiérskou zahraniční návštěvou od začátku pandemie. Uvítací ceremoniál před Kramářovou vilou opatření proti koronaviru ovlivnila. Oba premiéři měli roušky a bílé rukavice, stejně jako členové jejich delegací. Když Matovič vystoupil z limuzíny, přivítal se s Babišem objetím, poté oba prošli po červeném koberci před čestnou stráží a podívali se z vyhlídky na Prahu. Následně společně oznámili uvolnění hraničního režimu.

Pozitivní atmosféra

Na tiskové konferenci po setkání si pak oba premiéři pochvalovali, že návštěva proběhla v pozitivní atmosféře. „Setkali jsme se poprvé v životě, i když náš kontakt byl intenzivní. Protože jsme měli společný stát 75 let, tak samozřejmě ty vazby jsou velice blízké, nejenom mezilidské, ale i rodinné. Dnes o půlnoci bychom se tedy měli vrátit do toho normálního režimu,“ řekl Babiš. „Na slovenské straně bude samozřejmě probíhat kontrola jiných státních příslušníků. Já apeloval na pana premiéra, aby všechny české espézetky nekontrolovali,“ dodal s úsměvem.

Dodal také, že otevření hranic se Slovenskem je pro Česko důležité. „Slovensko je naše druhá největší exportní země po Německu, a potom samozřejmě to je cestovní ruch. Slovensko je druhá největší destinace našich občanů po Chorvatsku, navštíví jej asi 720 tisíc našich občanů ročně. A Slováci v přibližně stejném počtu chodí k nám. Cestovní ruch je třeba podpořit,“ řekl s tím, že je otevření hranic velká příležitost pro obě země si navzájem pomoci.

Setkání s prezidentem 

Babiš a Matovič jednali mimo jiné o plánu Evropské unie na pomoc při obnově po pandemii koronaviru, který český premiér kritizuje. Touto otázkou se oba premiéři zabývali i na úterní videokonferenci visegrádské čtyřky, kterou vedle Česka a Slovenska tvoří i Polsko a Maďarsko, s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. K tématu se mají vrátit i na prvním fyzickém zasedání visegrádské čtyřky po začátku pandemie, která se uskuteční 11. června v Brně.

Kontrola na hranicích v Dolním Dvořišti
Kam bude možné vycestovat? Vláda schválila další uvolnění

Zabývali se také víceletým finančním rámcem EU na roky 2021 až 2027, na jehož podobě se členské státy zatím neshodly. Česko i Slovensko patří do skupiny 17 zemí, které usilují o zachování více peněz na politiku soudržnosti, jež slouží k podpoře chudších evropských regionů.

Odpoledne slovenského premiéra čeká setkání s prezidentem Milošem Zemanem a s předsedy obou komor Parlamentu. V podvečer by měl na Petříně uctít památku jednoho ze zakladatelů Československa Milana Rastislava Štefánika.

Vítězství ve volbách 

Matovič se svým politickým uskupením Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) vyhrál březnové parlamentní volby, čímž ukončil osmiletou vládu Směru-SD. Premiérem byl jmenován 21. března. Matovičův kabinet se v prvních měsících své vlády musel zabývat zejména reakcí na epidemii koronaviru, Slovensku se podařilo udržet nízký počet nakažených.

Je tradicí, že první cesta českých a slovenských premiérů vede do země, se kterou je pojí společná československá historie. Matovič zatím, stejně jako většina evropských lídrů, zahraniční cesty odkládal kvůli koronaviru. S Babišem ale opakovaně jednal prostřednictvím videokonferencí.

Společné zasedání vlád ČR a SR letos bude ve Slovenském ráji

Společné zasedání české a slovenské vlády se letos uskuteční ve Slovenském ráji ve východní části země, řekl také na tiskové konferenci předseda slovenského kabinetu Igor Matovič. Minulý rok se česko-slovenské jednání konalo v listopadu na zámku ve Valticích.

Ilustrační foto
Evropa se začíná vracet do normálu. Rakousko ruší kontroly na hranicích

"Dohodli jsme se, že tradiční společné zasedání české a slovenské se tento rok uskuteční ve Slovenském ráji. Tak trošku symbolicky, abychom zvýraznili ať už krásy Slovenska, nebo význam turismu pro obě země," uvedl Matovič. Zároveň si pochvaloval dnešní setkání s českým premiérem a delegací, které nazval velmi uvolněným, lidským a málo formálním.  

Na listopadovém společném jednání se česká a slovenská vláda například dohodly na vyšší míře spolupráce v oblasti obrany, třeba při nákupu armádních vozidel, ale také při výrobě munice. Kromě obrany zástupci obou vlád probírali například i nedostatek zdravotnického personálu, možnost poskytovat v pohraničí zdravotní péči pro pacienty obou zemí, ale také daňové systémy.