„Hej, ty zm*de, tady jsem, střílej sem, hej tady jsem!“ Taková slova zaznívají na videu, které začalo kolovat po sociálních sítích v hodinách následujících po útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy na pražském Palachově náměstí.

Odpoledne tam útočník, podle nepotvrzených informací student dané fakulty, začal střílet na nevinné studenty a pedagogy. Zabil minimálně čtrnáct lidí, více než dvacet jich zranil. Kromě interiéru budovy střílel z jejího ochozu i do prostoru náměstí. A právě v tu chvíli se začal odvíjet příběh, o němž teď lidé na sociálních sítích mluví jako o příkladu obětavosti, která by si zasloužila například i medaili za hrdinství. 

Kdo je útočníkem z filozofické fakulty? Zřejmě student: 

Video z incidentu, jehož hlavním protagonistou zřejmě je novinář Jiří Forman, který stál v těsné blízkosti zasahujících policejních jednotek, zobrazuje útočníka pohybujícího se na ochozu. 

close Policejní zásah na římse budovy fakulty v Praze po útoku střelce. info Zdroj: ČTK zoom_in Policejní zásah na římse budovy fakulty v Praze po útoku střelce.

Nejdříve mezi sebou (pravděpodobně) policisté komunikují o možné poloze útočníka. „Je schovanej, levá strana z mýho pohledu. Dejte to někdo, ku*va,“ křičí také autor videa. Následně se ozývá hlasitá střelba. 

A pak už se na videu objevuje útočník v černém oblečení a je jasně vidět, že má zbraň podobající se dlouhé pušce - tedy takovou, jíž se první jednotky na místě zřejmě nemohly rovnat. Přesto se policisté vzájemně hecují, aby se pokusili útočníka zasáhnout.

Jak vidí útok v Praze bývalý člen URNA? Přečtěte si rozhovor: 

Útočník na chvíli zmizí z obrazu, a tedy i z dohledu policistů na náměstí, pak se ale znovu objevuje a zjevně se chystá střílet. A tehdy autor videa začíná křičet, aby útočníkovu pozornost přesunul na sebe. Taktika mu vychází a střelec opravdu pálí na místa, kde ještě před chvílí křičící muž stál. „Bacha, šije sem,“ říká ve videu jiný hlas.

A muž, který ho natáčí, zjevně utíká krýt se. „Aby nestřílel po těch lidech ku*va, co asi dělám,“ vysvětluje svůj záměr. Právě tento jeho čin mu vysloužil chválu lidí, kteří nyní video na sociálních sítích sdílí.

Kdo je neznámý hrdina? 

Během odpoledne se objevila i tvrzení, že oním hrdinou mohl být novinář, který byl na místě přítomný. Autorem videa by měl být novinář Jiří Forman. „Já jsem se otočil a viděl jsem, že za mnou jsme všichni krytí. A viděl jsem, že ti lidi, kteří utíkali z fakulty, tak byli poměrně lehký terč. A já jsem na něj křičel, ať střílí mým směrem, protože já jsem byl v zákrytu,“ řekl ve vysílání televize Nova.

Forman se specializuje na krimi zpravodajství, sám je držitelem zbrojního průkazu.

Policisté v noci na sociální síti X uvedli, že video nezveřejnili oni. Zároveň vzhledem k tomu, že obsahuje záběry střelcova počínání, poprosili, aby lidé ani média video dál nesdíleli. „Video, které se šíří na sociálních sítích a na kterých je zachycen střelec, nebylo pořízeno námi a nemáme s ním nic společného. Opakovaně prosíme o nezveřejňování materiálů a o jejich zaslání na nctekk.multimedia@pcr.cz,“ uvedli zástupci policie.

Celý videozáznam ukazuje celkem pět minut z jen stěží uvěřitelného řádění chladnokrevného útočníka. V pozadí je slyšet komunikace z policejní vysílačky. „Je potřeba jim říct, že už mohou jít ošetřovat, že střelec je na střeše,“ zní z ní. Načež někdo odpovídá, že tam nikdo nevleze. 

Do okolí místa tragédie policie nikoho nepustí: 

Do okolí místa tragédie policie nikoho nepustí | Video: Milan Holakovský

Video rovněž zobrazuje instrukce, které policisté předávají svým kolegům. „Doporučuji zásahové jednotce: odstřelovač z mostu. Nebo od Rudolfina někdo s dlouhou,“ ozývá se.

Také autor videa hecuje policisty, aby nečekali a stříleli. „Ku*va, kluci, dělejte do p*če! Pojďme střílet,“ křičí. Videozáznam nakonec končí ve chvíli, kdy policisté zřejmě opětují střelcovu palbu. 

Střelba v Praze hodinu po hodině. Čtěte v textu: 

Informace o střelbě dostali policisté podle vyjádření policejního prezidenta Martina Vondráška na brífinku kolem třetí hodiny odpoledne. Střelec při svém činu zemřel, policisté zatím nepotvrdili, zda šlo o sebevraždu, nebo na smrti útočníka měly podíl i střely zasahujících policistů. Policejní prezident uvedl, že střelec utrpěl devastující zranění, která značně zkomplikovaly jeho identifikaci.

Podle zatím nepotvrzených informací útočil student fakulty, který měl předtím na Kladensku zabít svého otce. Podle policejního prezidenta aktuálně vyšetřovatelé pracují i s verzí, že stejný pachatel vraždil 15. prosince v Klánovickém lese, kde dosud neznámý pachatel zabil otce s kojencem.