Pražské protesty ve čtvrtek vystřídá mezinárodní akce zemědělců, u nás pod patronací Agrární komory České republiky na hranicích se Slovenskem a Polskem. Proti čemu se bouří?
Upozorňují na komplikovanou zemědělskou politikou Evropské unie. Jsou proti přebujelé byrokracii, přehnaně přísné evropské zelené dohodě, takzvanému Green Dealu, nebo levnější konkurenci ze třetích zemí, jako je Ukrajina. Což souvisí také s prodražováním naší produkce kvůli přibývajícím povinnostem a regulacím. (Agrární komora sdělila, že jsou čeští zemědělci solidární s ukrajinskými pěstiteli, ale nemůže to být na úkor českých, potažmo evropských zemědělců – pozn. redakce).

Demonstrace zemědělců v Praze
Fiasko protestu v Praze? Kritizují ho samotní zemědělci, obchod končí spolupráci

Jak silný mají protestující hlas v Evropské unii, dovolají se změn?
V něčem se to už stalo. Evropská komise nedávno reagovala na evropské protesty, navrhla omezení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. V praxi ale stejně v zemi sužované válkou lidé spíše bojují, a stále méně pěstují a produkují. Objem vývozu už nyní klesá.

Agrární analytik Petr Havel.Agrární analytik Petr Havel.Zdroj: ČTK

Zemědělci ale poukazují na víc problémů.
Za ten největší považuji zvyšující se náklady na produkci. Pomohlo by jim zjednodušení podmínek a odbourání některých povinností. Sami uvádějí, že stále větší byrokratická zátěž mnohé odrazuje od pokračování ve výrobě potravin. Žádali třeba o větší flexibilitu u pravidel ohledně půdy. A v tomto Evropská komise ustoupila – aktuálně platí nové nařízení, díky němuž evropští zemědělci získali částečnou výjimku z pravidel pro ponechání půdy ladem. Pod stolem zatím skončil i návrh na plošné omezení pesticidů v evropských státech do roku 2030.

Je otázka, zda není správné půdu příliš nevytěžovat a nezatěžovat chemikáliemi.
Ano, takový obecný cíl je správný. Problém evropské zemědělské politiky je způsob, jak ho chce dosáhnout. Příliš tlačí na pilu. Povinností a regulací je navrženo tolik, že je to velká komplikace.

Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.
Protesty zemědělců: Jak se liší pondělní a čtvrteční blokáda, čeho mají docílit

Zemědělci tvrdí, že jsou pro opatření, která přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí, ale Green Deal má přehnané ambice.
Uvedu příklad - chemické prostředky proti škůdcům. Nahradit je šetrnějšími biologickými zatím není dostatečně efektivní. Tato alternativa má výrazně nižší účinnost a je nutná opakovaná aplikace. To znamená vyšší náklady. Zemědělce případně štve nedostatečná kompenzace.

Podle Agrární komory chtějí spravedlivější systém dotací.
Většina dotačních programů je nastavena spíše pro větší a střední podniky. Které také obhospodařují většinu půdy. Nyní se vede debata o změnách systému rozdělování miliard korun z dotací na plochu mezi ty malé a velké. Loni se částečně narovnaly podmínky tím, že se menším farmářům přilepšilo. Teď se ale zvažuje přidat zemědělským podnikům s řádově několika tisíci hektary.

I takto vypadal v pondělí protest zemědělců v Praze:

Zdroj: Deník/Radek Cihla