Třicet devět mrtvých za den, dva tisíce lidí v nemocnicích, téměř sedm tisíc pozitivně testovaných lidí. Slovenskem prochází další obrovská vlna covidové pandemie, která se téměř neliší od katastrofálního jara. Většina Slovenska se už nachází v černé, tedy nejhorší barvě takzvaného „covid automatu“. To mimo jiné znamená uzavření všech restaurací a hotelů.

Vídeň v době koronaviru
Vídeň jde tvrdě proti neočkovaným. Přestane uznávat testy na covid

Mnohem závažnější je ale to, že se rychle plní slovenské nemocnice, kde končí normální léčba a opět se začínají zachraňovat nemocní s covidem. „Blížíme se k bodu, kdy budeme muset přijmout tvrdší opatření,“ uvedl minulý týden ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

Očkovaná sotva polovina

Ta by se měla týkat především neočkovaných. Problém je, že těch je na Slovensku stále většina. Naočkovaných je totiž na Slovensku jen 42 procent lidí, což je třetí nejnižší hodnota v celé EU. Nepomohla ani státní loterie, která utratila na podporu očkovaných skoro dvacet milionů korun s nulovým výsledkem.

Karlův most v době, kdy v Česku vrcholila epidemie koronaviru. V současné době není situace o mnoho příznivější, turistů příliš nepřibývá.
Cestovní ruch se stále nevzpamatoval z covidu. Navíc mu hrozí nezájem politiků

Podobně jako Slovensko jsou na tom téměř všechny východoevropské státy. Nejhůře je na tom Bulharsko s 20 procenty, nejlépe Maďarsko a Česko s necelými šedesáti a Litva s o něco více než šedesáti procenty. Všechny země západu EU jsou však na tom lépe. „Evropa se podílem očkovaných opět rozdělila na Východ a Západ,“ uvádí profesorka Dagmar Dzúrová z Univerzity Karlovy.

Svoboda s vakcinací

Zdroj: DeníkZemě západní Evropy, které zaostávají za Portugalskem se skoro 90procentní proočkovaností, přijímají v poslední době tvrdá opatření proti těm, kteří se ještě naočkovat nenechali. Rakouská vláda o víkendu oznámila, že pro vstup do restaurací nebo na kulturní a sportovní akce už nebude stačit negativní test na koronavirus. Ještě tvrdší opatření proti neočkovaným přijaly v minulých týdnech Francie, Itálie nebo Řecko.

Testování obyvatel na Slovensku během epidemie koronaviru
Lež o slovenském očkování: přeřek televizního moderátora zneužili dezinformátoři

Naopak v Dánsku, které naočkovalo už přes 75 procent obyvatelstva, v září zrušili všechny restrikce včetně nošení roušek. Podobné plné uvolnění zavedlo od počátku listopadu i Švédsko s téměř 70procentní proočkovaností.