Řecko minulý týden nařídilo povinné očkování proti covidu-19 zdravotníkům a pracovníkům v domovech s pečovatelskou službou a také příslušníkům početné řecké armády. „Řecko není v nebezpečí, to neočkovaní Řekové jsou,“ uvedl při zdůvodňování opatření premiér Kyriakos Mitsotakis.

Od minulého pátku smí v Řecku navštěvovat vnitřní prostory restaurací, kaváren, barů a zábavních podniků pouze lidé očkovaní proti covidu-19.

Očkování proti covid-19. Ilustrační foto.
Lékařku stíhají kvůli lžím o vakcíně: Než někoho odsoudí, umřou po očkování

Nic na tom nezměnily ani bouřlivé demonstrace, které se po oznámení povinného očkování a omezení pro neočkované odehrály v minulých dnech v Aténách. Řecko je na tom s 45 procenty plně naočkované populace nejlépe z celého Balkánu. Výrazně lépe než například u Čechů tak oblíbené Chorvatsko s 33procentní proočkovaností nebo Bulharsko, kde bylo zatím plně vakcinováno jen 13 procent obyvatelstva.

Ale záměr řecké vlády, že se stane toto léto bezpečnou dovolenkovou destinací a zlepší tím šance na úspěšnou turistickou sezonu, se splnit nepodařilo. V Řecku počet případů nákazy koronavirem v posledních týdnech opět poměrně výrazně stoupá. Naopak zájem o očkování není příliš velký, a vláda se proto snaží ochránit nejzranitelnější části společnosti, jakými jsou zdravotnictví a domovy seniorů.

Podobně jako Řecko přistoupili k povinné vakcinaci zdravotníků v Itálii a nyní i ve Francii, kde se prezident Emmanuel Macron snaží sérií represivních opatření zvýšit nedostatečné tempo vakcinace. Ve Francii je vakcinováno asi 42 procent obyvatelstva, zatímco v sousedním Španělsku 53 a v Německu 48 procent.

Jakub Kulhánek na jednání C5
Jedinou cestou je očkování. Kulhánek nevyloučil další omezení na hranicích

Zájem o očkování se však v posledních dnech výrazně zvýšil poté, co Macron oznámil nejen povinné očkování zdravotníků, ale také zákaz vstupu bez plného očkování do restaurací a nákupních center. U zdravotníků je pak francouzský stát nekompromisní. „Počínaje 15. zářím, jestliže jste zdravotník a nejste očkován, nebudete moci dál pracovat a nebudete dál placeni,“ oznámil francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Ve Vatikánu povinně

První evropskou zemí, která zavedla povinné očkování proti covidu, byl Vatikán, který to nařídil všem obyvatelům papežského státu už v únoru tohoto roku. Povinnou vakcinaci obyvatel pak v červenci vyhlásil také autoritářský Turkmenistán.

Premiér Andrej Babiš včera povinné očkování v Česku prozatím vyloučil.