V počtu úmrtí je vidět přímá souvislost s procentem naočkovaných – nejhorší situace je v Bulharsku a Rumunsku. Vážné případy zahlcují nemocnice na Slovensku, ale i v Německu a Rakousku.

Očkování proti covidu ve Vídni. Ilustrační snímek
Rakousko vyhlásilo lockdown. Turisté přijdou o oblíbené vánoční trhy

Opatření proti neočkovaným se zpřísňují všude ve střední Evropě. V Německu se neočkovaní nově nedostanou bez testu do vlaků a autobusů ani na pracoviště. „Německo se dostalo do celonárodního nouzového stavu,“ uvedl Lothar Wieler, šéf Institutu Roberta Kocha. „Je třeba zatáhnout za záchrannou brzdu.“

Rakouský lockdown

Za tu jako první země v Evropské unii zatáhlo v pátek Rakousko, které vyhlásilo celostátní třítýdenní lock- down. Turistům zakázalo vstup do země. I neturistické cesty jsou zásadně omezeny, neočkovaní se musí prokázat od 22. listopadu PCR testem.

Rakouská vláda pak od pondělí zavádí plošnou uzávěru a od 1. února bude platit povinné očkování pro všechny obyvatele země. Nenaočkovaným bude hrozit trest odnětí svobody. Po jednání s hejtmany spolkových zemí to v pátek oznámil kancléř Alexander Schallenberg. Jak uvádí ČTK, opatření se bude týkat i naočkovaných proti covidu-19, dosud v zemi platila omezení jen pro nenaočkované. Lockdown má trvat nejméně nedeset, maximálně dvacet dní.

Vídeň v době koronaviru
Vídeň jde tvrdě proti neočkovaným. Přestane uznávat testy na covid

Jsou zrušeny všechny kulturní a sportovní akce, budou zavřeny restaurace, hotely i naprostá většina obchodů s výjimkou potravin a lékáren. Školy přejdou na částečnou online výuku.