Vypadá to, že generace Evropanů, která začala svět vnímat po roce 2017, bude už jen nevěřícně kroutit hlavou. A to až jim jejich rodiče budou vyprávět, jak psali do svého mobilu u moře v Itálii nebo Bulharsku esemesky: „Nemohu mluvit, jsem v zahraničí. Zavolejte po návratu nebo napište SMS.“

Volání ze všech zemí Evropské unie bez roamingu, které Brusel prosadil v roce 2017, se totiž minulý týden prodloužilo o deset let.

Žena s mobilním telefonem. Ilustrační snímek
Výhoda jednotného trhu. Bezplatný roaming se prodlouží do roku 2032, rozhodla EU

Dohoda, kterou oznámilo končící slovinské předsednictví v EU, nebyla tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.  Především země, kam v létě jezdí nejvíce turistů, jako Itálie nebo Chorvatsko, měly s pokračováním dohody problém. Protože pro jejich operátory je nevýhodná. Ti totiž musí „zdarma“ přenášet více dat a hovorů občanů jiných zemí EU než operátoři v neturistických zemích Unie.

Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise pro digitalizaci dohodu přivítala: „V roce 2017 skončily poplatky za roaming. A dnes jsme zajistili, že při cestování po EU budeme moci tyto výhody zachovat i po dobu dalších deseti let.“ Zároveň připomněla další úspěch, a tím je zákaz dnes obvyklého zpomalování dat mimo domovskou zemi. „Zároveň s tímto novým nařízením zlepšujeme i kvalitu roamingu,“ uvedla Vestagerová.

„Spotřebitelé budou moci při cestování využívat přístup k roamingovým službám ve stejné kvalitě jako doma. Ti, kteří jsou zvyklí využívat doma služby 5G sítí, budou moci využívat roamingové služby 5G všude, kde jsou dostupné,“ uvedla Evropská komise.

Skončit by také měly hororové příběhy o astronomických účtech za volání z palub letadel i lodí, které se staly v minulých letech mnoha Evropanům.

Jedna z demonstrací proti zákazů potratů v Polsku, které vyvolala smrt mladé ženy
Polsko zavádí registr děloh. Může sloužit k stíhání potratů provedených v Česku

„Cestující mohou čelit překvapivým vysokým účtům, když se připojují k jiným než pozemním sítím, například jsou-li na palubě letadla nebo lodi. Nové nařízení zaručuje lepší informovanost a automatické přerušení těchto služeb v případě, že faktura dosáhne 50 eur nebo jiného předem stanoveného limitu,“ slíbila Evropská komise.

Česko a Kypr nejhorší

Pro české uživatele mobilů je tu ale i jedna špatná zpráva. Zastropovat ceny mobilních dat, volání a SMS pro všechny operátory v členských zemích se nepodařilo. Čechům by to přitom pomohlo. Mají totiž podle pravidelného průzkumu EU téměř nejdražší mobilní služby v celé Unii. Hůř je na tom jen Kypr. Češi platí asi dvojnásobek unijního průměru.

Navíc jinde operátoři zlevňují, v Česku skoro ne.