Mince má průměr 38,61 mm, váží 26 g, je vyrobena z mědiniklu a zlacena ryzím zlatem 999/1000. Do prodeje byla uvolněna v pátek. "Jedná se o limitovanou emisi, ve které bylo vyrobeno pouhých 500 kusů," říká Petra Kulhavá z Primátoru a doplňuje, že návrh podoby mince a ražba byla zrealizována ve spolupráci s Národní Pokladnicí.

„Jde o náš otisk do historie pivovaru, který zde dalším generacím zanecháváme,“ říká ředitel pivovaru Petr Kaluža.

I zbytky, které by jindy skončily v popelnici či ve žlabu skotu, se dají zužitkovat
Historik o plývání jídlem: Naši předci nejedli čerstvý chléb, starší víc zasytil

A že v Náchodě umí polaskat chuťové pohárky zákazníků potvrzují tři Pivní pečetě, která získal na 32. ročníku Mezinárodního pivního festivalu v Českých Budějovicích. Zlatá pivní pečeť je certifikované ocenění piva v největší a nejstarší degustační soutěži v České republice. "Zlatou pivní pečeť získalo ochucené nealkoholické pivo s příchutí tropického citrusu yuzu, stříbrnou pečeť si odvezl v kategorii extra silných piv Primátor 21 Imperial a bronzovou v kategorii kvasnicových piv Primátor Ležák 11 kvasnicový," doplnila Petra Kulhavá.

Oslavy 150 let založení se konají 25. června od 12 hodin na Masarykově náměstí v Náchodě. Návštěvníci se mohou těšit na Janka Ledeckého, písničkáře Xindla X, kapelu Horkýže Slíže, dívčí pop-rocková skupinu The Apples nebo zpěváka a kytaristu Sebastiana. Nebude chybět ani narozeninový ohňostroj.

Foto: primator.czPivovar Primátor slaví 150 let.Zdroj: www.primator.cz

Dospělé navíc čeká narozeninový dárek – Jubilejní ležák uvařený právě pro tuto příležitost. „Bude to světlá nefiltrovaná dvanáctka, pořádně nachmelená jak žateckým červeňákem, tak další českou aromatickou odrůdou Harmonie,“ láká Kaluža na novinku, která se stejně jako ostatní nápoje z náchodského pivovaru budou po celý den na náměstí čepovat zcela zdarma.

Zatímco se ve Stárkově stovky místních i přespolních bavili na čarodějnickém reji, májka zůstala opuštěná, bez dozoru. Doplatila na to a ve svislé poloze vydržela zhruba jen 16 hodin.
Nejvyšší májka v kraji dlouho nepřežila, postavili ji alespoň pomníček

A jelikož se jedná o oslavy 150. narozeniny, nemůžeme pominout to nejzajímavější z historie. Náchodský pivovar byl založen v roce 1872. Jak asi mohlo takové pivo před 150 lety chutnat? „Zásadní rozdíl byl v tom, že pivo bylo tehdy pouze nefiltrované,“ vysvětluje ředitel Kaluža. Obrovský rozdíl je samozřejmě v technologiích, které jsou dnes mnohem sofistikovanější a modernější. Dnešní pivo již netrpí sezónností. „Jsme schopni vyrábět stále stejné pivo po celý rok. Kdysi sládky trápilo, že když byla špatná zima, nebylo dostatek ledu, nebyly chladné sklepy a pivo chutnalo jinak,“ říká Petr Kaluža.