VYBRAT REGION
Zavřít mapu

22. 11. - den plebiscitu o Tepně

Náchod - Město Náchod vyhlásí referendum ohledně areálu bývalé textilky Tepna. Rozhodli o tom v pondělí v podvečer po více jak hodinu trvající debatě náchodští zastupitelé na jejich posledním jednání v tomto volebním období.

24.9.2014
SDÍLEJ:

Odpůrci výstavby hypermarketu na místě zdemolované textilky Tepna požadují, aby se ve městě konalo referendum.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Referendum se uskuteční 22. 11. letošního roku. Zastupitelé tak vyslyšeli požadavek 1670 obyvatel, kteří podepsali petici za vyhlášení referenda.

Podle tajemnice městského úřadu v Náchodě Hany Mílové byl nejbližší možný termín na konání lidového hlasování, takzvaného plebiscitu, 8. listopadu.

„To by bylo hraniční a s ohledem na zabezpečení problematické," uvedla. Proto byl nakonec zvolen termín 22. listopadu, protože už by také mělo být ustaveno nové zastupitelstvo po říjnových komunálních volbách.

Obyvatelé města budou dle návrhu přípravného výboru, který celé referendum inicioval, rozhodovat o dvou otázkách. Prvně o tom, zda souhlasí s tím, aby Město Náchod v areálu bývalé textilky Tepna odkoupilo všechny pozemky, bude-li to možné, a to maximálně za cenu v místě a čase obvyklou s tím, že tuto cenu stanoví nezávislý certifikovaný odhadce, na kterém se shodne prodávající i kupující strana.

Druhá otázka zní, zda lidé souhlasí s tím, aby město trvalo v územním řízení na dodržení stávajícího územního plánu a jeho souhrnné průvodní zprávy, zejména na smíšeném rázu území a blokové zástavbě s tradičním systémem ulic.

Aby bylo referendum platné, je zapotřebí, aby se hlasování zúčastnilo alespoň 35 procent oprávněných voličů, v případě Náchoda tedy 5774 voličů.

Výsledek je pro město závazný v případě, hlasuje-li pro rozhodnutí nadpoloviční většina zúčastněných voličů a alespoň 25 procent voličů, kteří jsou zapsáni ve volebních seznamech.

Někteří mají obavy o účast

Přípravný výbor navrhoval konání plebiscitu spojit s komunálními volbami, což by podle jeho členů zajistilo vyšší účast. To se však organizačně nestihlo. Jeho členové v pondělí zopakovali, že se obávají, že když bude referendum vyhlášeno samostatně, dostatek voličů k němu nepřijde. Jedna z občanek, přítomná na zastupitelstvu uvedla, že referendum by se mělo spojit s dalšími volbami, aby se 220 tisíc korun nevyhodilo zbytečně. „Volby jsou každou chvilku," uvedla. Podle zákona se referendum musí konat podle zákona do devadesáti dnů, od doby, co ho vyhlásí zastupitelstvo. Nelze tedy otálet třeba dva roky do dalších voleb, jak někteří navrhovali.

Starosta Jan Birke na zastupitelstvu v pondělí organizátorům řekl: „„Proč se bojíte, že lidé k referendu nepřijdou… Když je to tak vážné téma, lidé se dostaví. Nebo to tak vážné téma není." Poznamenal to v souvislosti s tím, že dle některých hlasů chtěli organizátoři spojit referendum s komunálními volbami záměrně. Později po zastupitelstvu věc komentoval: „V jedné z tiskových zpráv organizátoři petice za referendum dokonce uváděli, že referendum se podle nich v případě vyhlášení může konat samostatně či spolu s jinými volbami."

Při jednání se probírala také výše nákladů. „Je potřeba si říci, že tato věc jde z rozpočtu města Náchoda. Částka na referendum se teoreticky odhadem pohybuje okolo 220 tisíc korun," upozornil také hned na úvod zastupitele starosta Birke, který také před samotnou debatou zdůraznil, že je na svobodném hlasování jednotlivých zastupitelů, jak se k hlasování postaví.

Náklady souvisí se zajištěním referenda. Zastupitelstvo proto zároveň v pondělí muselo schválit odměny členům okrskových volebních komisí, které musí být minimálně čtyřčlenné a bude jich na město pětadvacet jako při běžných volbách. Předsedové komisí budou mít odměnu 900 korun a členové 700 korun za den.

Referendum však bude jen jednodenní, což podle radnice znamená zhruba poloviční úspory nákladů na rozdíl od návrhu, aby se referendum konalo spolu s termínem komunálních voleb. Komunální volby sice platí stát, ale referendum by hradilo město a v případě jeho dvoudenního trvání by jednak bylo zapotřebí vícero členů komisí, jejichž běžní členové přitom budou u komunálních voleb, a zadruhé by se právě dvoudenním trváním vše prodražilo.

Na místě někdejší textilky má vyrůst hypermarket a parkoviště. Vlastník areálu společnost JTH Holding tam plánoval také další menší obchodní galerii. Odpůrci stavby, jejichž zástupci referendum iniciovali, tvrdí, že projekt není v souladu s územním plánem. Projekt by prý také pro celé území znamenal neúnosné dopravní zatížení. Aktivisté si přejí, aby se pozemky v centru města využily lépe, místo obchodů preferují blokovou zástavbu lokality s tradičním systémem ulic. Problémem však je, že areál patří soukromé firmě a ta nabídla městu k prodeji jen menší část areálu.

Autor: Pavel Bednář

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Navštivte svou okresní redakci Deníku, kde najdete formulář pro vaše přání.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ilustrační foto.

Konec ledna bude patřit nadějím

Motocyklisté uzavírali sezonu dvakrát

Náchodsko - Každá ze dvou pořadatelských organizací bilancovala zvlášť.

Požár zcela zničil sklep

Broumov /OHLÉDNUTÍ/ - Broumovští profesionální a dobrovolní hasiči spolu s podnikovými hasiči VEBA Broumov byli v týdnu přivoláni do ulice Na Výsluní v Broumově. Došlo zde k výbuchu kotle v rodinném domě.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Šachisté Náchoda střety se soupeři z Jaroměře nezvládli

Náchodsko - Krajský přebor šachových družstev přinesl ve svém čtvrtém kole první okresní derby. V něm se střetla náchodská rezerva s jaroměřskou Jiskrou, která si nakonec připsala hodně hladké vítězství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT