Festival představuje to nejlepší z české amatérské scény, ale stalo se již tradicí, že součástí týden trvající přehlídky jsou i představení profesionálních divadel, ale i koncerty nebo pohádková představení pro děti a další doprovodný program.

Jako do všeho dění v celé republice i do Jiráskova Hronova sáhl koronavir.

„Plánovaný program jubilejního ročníku doznal, vlivem vládních nařízení, výrazných změn. Jelikož jsme dlouho netušili, zda budou zachovány povinné rozestupy mezi diváky, zrušili jsme divadelní stan za radnicí a tradiční hrací prostory Sokolovny a malého prostoru, tzv. Myšárny. Omezení hlavních hracích prostor byl způsoben také tím, že z důvodu opatření nemohly proběhnout některé celostátní přehlídky, které mají právo vystoupit na Jiráskově Hronovu,“ říká programový ředitel Jan Julínek.

Návštěvníci se ale i tak mají na co těšit.

„I přes všechny komplikace, které se nám letos postavily do cesty, se podařilo sestavit velmi kvalitní a určitě zajímavý program pro všechny návštěvníky. Sice jsme původně plánovali k oslavu 90. jubilea festivalu naprosto neopakovatelný hlavní i doprovodný program, ale i tak si myslím, že účast 47 divadel a 22 kapel z celé republiky je více než reprezentativní,“ uzavírá Julínek.

Návštěvníci si zato budou moci užít expozici Jiráskův Hronov 90 let, která připomene nejdůležitější momenty historie tohoto festivalu. Nově se mohou těšit na den kulturního dědictví, kdy se v parku představí tradiční řemesla a regionální speciality.

Nedílnou součástí jsou i vzdělávací divadelní semináře, kterých nakonec bude osm pro 103 seminaristů. I přes všechny komplikace nebude chybět ani tzv. Problémový klub, kde divadelníci diskutují k nejrůznějším tématům.

Hlavní program letos čítá 24 činoherních a tři inspirativní představení. Doprovodný program zahrnuje na 23 divadelních představení, 22 koncertů, pět výstav a nespočet dalších aktivit pro děti i dospělé vč. výletů v okolí Hronova s výkladem. K 90. výročí navíc připravil regionální pivovar Primátor z nedalekého Náchoda speciální edici svého ležáku.

Mimořádná opatření vyhlášená vládou ČR v souvislosti s epidemií koronaviru nechají svou stopu i v jubilejním 90. ročníku Jiráskova Hronova.  Dle aktuálně platných nařízení splňuje festival Jiráskův Hronov 2020 všechna kritéria pro jeho konání.

To znamená že vnitřní prostory nepřesahují kapacitu 500 osob, venkovní programy nepřesáhne 1000 osob, všechny vnitřní prostory jsou pravidelně čištěny a dezinfikovány, na všech hracích místech je návštěvníkům volně k dispozici desinfekce a ve festivalovém centru je připraveno k zakoupení dostatečné množství roušek. Jediným omezením pro návštěvníky je povinnost nosit roušky během představení, která se hrají ve vnitřních prostorách.