Do úklidu krajiny Broumovska se pustí třeba B-klub Božanov a Obec Božanov, Obec Martínkovice, Obec Šonov, občanské sdružení Romodrom Broumov, horolezecký klub Ulita Broumov, T-19, Kluci z Rakety, místní skupina českého Červeného kříže v Rožmitále či tři aktivní občané. Dobrovolníky vyzvalo k pomoci přírodě, kterou jiní lidé zaneřádili, sdružení Stromodění. Je pak na každém zájemci, aby si sám vybral trasy a čas od pátku do neděle, kdy může přiložit ruku k dílu.

„Je to hezké, že se lidé hlásí. Budou se uklízet různé trasy třeba od Jetřichova po Broumov, pak Broumov Rožmitál, Romodrom bude uklízet okolo Polákových domů, horolezecký klub Ulita se zapsal, že bude uklízet podél cesty kolem Rájce, obec Šonov uklidí okolo cesty," vyjmenovává Eva Janečková ze Stromodění.

Sdružení se pustí spolu s obcí třeba do úklidu skládky u Martínkovic. „V pátek přivezou kontejner a bude se odklízet taková skládka, která je za lesíkem. Ve čtvrtek odpoledne jsme šli se dvěma skupinkami dětí sbírat odpadky, které jsou roztahané okolo ní," říká Janečková a chválí vstřícnost a zapojení Obce Martínkovice.

Skládka je dlouhodobým problémem a objevila se vždy znovu i přesto, že už se uklízela asi třikrát. „Doufáme, že tam za týden nebude zase," dodává Eva Janečková.

Akce nazvaná „Jarní úklid" se koná už třetím rokem. Vloni se jí zúčastnilo dohromady asi sto šedesát lidí. Mimo výzvu Stromodění se do úklidu okolo cesty na Pasa pouštějí už mnoho let skauti z Broumova. Motivací všech je pomoci ke krásnějšímu a čistšímu životnímu prostředí.