Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na adopci dítěte čekáme třičtvrtě roku, řekla žena z Jaroměřska

Náchod - Nemohou mít z různých důvodů děti, ale velice po nich touží. Rádi by pomohli vytvořit normální rodinné prostředí některému z dětí, které v současné době nemá rodinu, žije v kojeneckém ústavu či v dětském domově. Adoptovat dítě však není vůbec jednoduché a vyžaduje hodně trpělivosti.

14.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

O tom by mohla dlouze hovořit Alena Vránová (jméno je na přání ženy změněno, pozn. redakce), která žije se svým manželem na Jaroměřsku. Po vleklých zdravotních potížích a po narození prvního dítětě paní Alena ztratila šanci mít dítě další. Proto se s manželem dohodli, že dítě adoptují. „K tomuto rozhodnutí nás vedlo to, že jsme k našemu synovi chtěli sourozence, aby nevyrůstal jako jedináček. Také jsme chtěli, aby jsme z nepřirozeného prostředí vytrhli dítě, které by mohlo vyrůstat v normální funkční rodině,“ řekla nám Vránová. Rodina si už podala příslušnou žádost, ale čeká bezmála třičtvrtě roku. „Jsme z toho trochu smutní, ale musíme se obrnit trpělivostí. Myslím, že splňujeme všechna kritéria, takže věříme, že vše dobře dopadne a naše rodina se rozšíří o dalšího člena. Jsme si ale vědomi, že o adopci dětí je nyní dost velký zájem, alespoň nám to bylo takto prezentováno,“ uvedla natěšená maminka.


Rodině Vránových je vcelku lhostejné, zda získají do péče chlapce nebo holčičku. „Je nám to skutečně jedno. Hlavně si přejeme, aby se dítěti u nás líbilo a stalo se spokojeným členem domácnosti. Doufám, že to dobře dopadne,“ dodala Alena Vránová.


Jestli bude úspěšná ukáží nejbližší týdny či spíše měsíce. Čekací lhůty jsou po krajích velmi různé. Záleží i na představách o dítěti.


„Žadatel, který má zájem o kterýkoliv typ náhradní rodinné péče o dítě, podá žádost na příslušný krajský úřad. Doba, po kterou žadatelé na dítě čekají, je velmi různá. Pohybuje se od několika týdnů po několik roků,“ potvrdil Deníku Jiří Sezemský, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.


Časový předpoklad trvání celého procesu zařazení do evidence žadatelů o osvojení nelze jednoznačně stanovit, neboť každý krajský úřad přijímá různý počet žádostí.


„Odhadem lze říci, že proces zařazení trvá v průměru asi sedm až deset měsíců. Někdy i více. Po zařazení do evidence je tak zvaná Čekací doba na dítě velmi různá a zejména se odvíjí od představ žadatelů o dítěti, které chtějí přijmout,“ vysvětlil Sezemský.


Počet žadatelů v České republice neustále stoupá. Naproti tomu se do evidencí dostává čím dál méně dětí. Zejména pak dětí ve věku od narození do jednoho roku vhodných pro osvojení je v evidenci stále méně.


Zpravidla platí, že nejdéle čekají ti, kteří mají nejvyšší požadavky.


„Jestliže si žadatelé přejí přijmout do své péče dítě zdravé, majoritní populace, co nejmenší, pak čekací doba je v průměru kolem tří let i déle. A takových žadatelů je logicky mnoho,“ dodal Sezemský.


V posledních letech je oblíbená Adopce na dálku. Ta však neumožňuje získat dítě do péče, ale jejím smyslem je poskytnpout finanční podporu dítěti z rozvojové země. Jde především o školné, které si rodina dítětě nemůže kvůli chudobě dovolit. Na Náchodsku například adoptovovali fotografové indickou dívku Manjullu Naik a studenti náchodské střední školy keňského chlapce. (hyš, ška)

14.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení