Na trať vyrazilo 420 běžců. Čekala je opravdu těžká trať po lesních cestách, pěšinách, v členitém terénu. Navíc se závod konal za opravdu podzimního, oblačného až mrholivého počasí. Jeho pořadatelem byl tradičně Petr Blahna se Ádrkrosteamem a obcí Adršpach, při organizaci závodu pomáhali i lyžaři TJ Spartak Police nad Metují.

„Je to dlouhá a náročná trať. Běží se skalami, do schodů, do kopce. Jsou tam kameny a místy se leze skoro po čtyřech, pak přijdou ošklivé seběhy," popsal trať Antonín Pohl z lyžařského oddílu Spartak Police nad Metují, který pomáhal s organizací závodu. Občas se navíc musí běžci proplétat mezi turisty ve skalním městě.

„Je to těžký terén, trať má cirka devět kilometrů. Favorité jsou celkem tři. Odhaduji, že to zaběhnou tak za třicet, třicet dva," řekl krátce po startu hlavní organizátor Petr Blahna.

Ještě před startem se běžci zlehka vyklusávali nebo protahovali nohy, aby se řádně rozehřáli. Natrénováno však už mít musí předem, zaběhnout náročný závod nemůže jen tak někdo.

Mezi muži nakonec doběhl první Pavel Brýdl (La Spletiva) s časem 36:35 minut, druhý byl Miroslav Hornych (HKO Police nad Metují) s časem 37:29, třetí doběhl za 37:49 Jan Martin (Krkonoše Vrchlabí). Mezi ženami byla první Karolína Grohová (Dukla Liberec), která trať zdolala za 42:44 minut. Druhá skončila Marie Havlová (Olfin car Vella Trutnov) za 43:04 a třetí Renata Hájková (Maratonstav Úpice) s časem 43:58.

Ač je trať náročná, vše nakonec skončilo bez protestů a především bez úrazů. Traťový rekord se nestanovuje. „Trať se totiž mění, tak se těžko stanovuje nějaký rekord. V délce je rozdíl někdy o sto metrů, někdy o tři sta. Původně se běhalo jinak než dnes, dříve se běželo nahoru k jezírku a nad něj, vbíhalo se do Vlčí rokle, pak se běželo dokola. Ale tam to bylo divoké, sesouval se tam dolů písek dolů, tak i kvůli ochraně přírody se to pak vyřešilo jinak. Dnes se běhá taková trochu osmička," popsal Antonín Pohl. V sobotu byl zase posunutý start, místo od hotelu u vstupu do skalního města se startovalo na louce u obce.

Ještě než se běžci vydali v pravé poledne na trať, zazávodili si ti nejmenší. Především pro zábavu a radost dětí. Na louce závodilo 44 děvčat a 42 chlapců do pěti let, ve věku od 5 do 7 let si zaběhlo 19 děvčat a 16 chlapců a ve věku do deseti let běželo 17 děvčat a 15 hochů. „Dětské kategorie se začaly dělat před pár lety. Když závodníci přijíždí s rodinami, tak aby i pro ně bylo něco připraveno," dodal Antonín Pohl.

Ádrkros byl také jedním ze závodů soutěže o Nejlepšího běžce skalami Polické křídové pánve 2013. Hodnoceno je pět nejlepších výsledků z osmi závodů. V každém závodě boduje prvních 20 mužů a prvních 10 žen. Mez závody patří běh na Hvězdu, běh Teplickými skalami, běh Broumovskými stěnami, Sluncekros, běh na Hejšovinu, běh Okolo Ostaše, Borský kros a nakonec právě Ádrkros. V kategorii mužů se nejlepším běžcem stal Miroslav Hornych (Spartak Police nad Metují) s počtem 99 bodů, nejlepší běžkyní je Táňa Metelková (TJ Sokol Hradec Králové) s počtem 45 bodů.