Jen rok a pár týdnů vydrželo parkování zdarma v atraktivní lokalitě skal Adršpach na Broumovsku. V tomto týdnu osadila obec svá parkoviště závorami a opět za odstavení osobních aut i autobusů začala vybírat poplatek. Ten za auto na první čtyři hodiny vyjde na 100 korun. Další hodiny navíc jsou zpoplatněny 50 korunami. Čtyřhodinové stání autobusu vyjde na 300 a další hodiny opět na 50 korun.

„Doufáme, že touto cenovou politikou odradíme některé lidi, kteří si naše parkoviště občas pletli s autokempem a svá vozidla tu nechávali přes noc. Kempů je v našem okolí až dost,“ uvedla jeden z důvodů, proč se rozhodla zařadit opět parkoviště do placených zón, adršpašská starostka Dana Cahová.

Osazením závorami tak skončilo roční grátis parkování na odstavných plochách, kam se vejde kolem 650 vozidel.

Od parkování zdarma si minulý starosta Bohuslav Urban sliboval urychlení odbavení na parkovišti, kde se stále tvořily kolony.

„Podle mého nebylo rozhodnutí mého předchůdce správné,“ poukázala starostka Adršpachu na fakt, že po „rozvolnění“ parkovacích stání se stala ze špatné situace situace neudržitelná.

Platba při odjezdu

Nový závorový systém je v režimu, kdy si u vjezdu řidič vyzvedne parkovací lístek a parkovné uhradí teprve při výjezdu. Závory jsou navíc vybaveny indukční smyčkou, která rozpozná, jaké vozidlo se do prostoru parkoviště chystá vjet.

Krok s opětovným zavedením parkovného přivítal i dlouholetý ochránce broumovské přírody Jiří Malík: „Za to dávám vedení Adrš-pachu jednoznačně palec nahoru. Již v loňském roce jsem postup bývalého starosty kritizoval. A nebyl jsem sám. I díky tomuto kroku se již tak přelidněné skály staly ještě přelidněnějšími,“ nechal se slyšet Jiří Malík.

Podle něj však „otevřená“ parkoviště byla jen pověstným hřebíčkem do rakve. „Svůj podíl na celé situaci, kdy se tu mnohdy tvoří až tříkilometrové kolony převážně turistů z Polska, má i hejtmanství, které otevřelo zdoňovský přechod. Místo dvou směrů se tak zácpy začaly tvořit ze směrů tří,“ uvedl Jiří Malík.

Skalám by ulevilo mýto

Ochránce přírody na Broumov-sku navrhuje, aby se vytvořila záchytná parkoviště v okolí Mirošova, Otovic i na polské straně, kde by pak byl větší důraz na veřejnou dopravu.

„Dokud se tak nestane, budeme tu jak sardinky. Už teď tu není k hnutí. A když například dostanete o polských svátcích v okolí Zdoňova infarkt, tak se k vám krom vrtulníku nikdo nedostane,“ nechal se slyšet Jiří Malík, který by pro zklidnění situace na zdoňovském přechodu vybíral i mýto. Zdejší úzké silničky totiž současný nápor aut přestávají zvládat.