„Přestupitel mi zavolal a domluvili jsme se, že se zastaví na Správě CHKO Broumovsko v Polici nad Metují a záležitost vyřešíme. Popsal nám své chování na dotčeném místě a přiznal se ke spáchání přestupku o ochraně přírody a krajiny tím, že nelegálně vstoupil do národní přírodní rezervace, rozdělával tam oheň a tábořil. Odmítl však, že by poškozoval jeskyni,“ uvedla vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová. Jeskyně je v území, které není přístupné veřejnosti, a proto její bližší polohu nechtějí zástupci CHKO zveřejňovat. „Nechceme její místo popularizovat pro další zvědavce. Jedná se o klidovou zónu, navíc by hrozilo její další poškození ještě ve větší míře,“ uvedl Petr Kuna s tím, že se místo nachází se v severovýchodní části Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály.

Vrtulník letecké záchranné služby Ostrava - Ilustrační foto.
Na Ostaši spadl člověk ze skály, letěl pro něho vrtulník

Přestože za takový přestupek zákon umožňuje uložit ve správním řízení až stotisícovou pokutu, muž nakonec vyvázl celkem lacino. „Vzhledem k okolnostem byl přestupek na místě vyřešen blokovou pokutou, kde je horní hranice deset tisíc korun,“ uvedla Hana Heinzelová. Zároveň si mohl odnést velkou část zabavených věcí z „inventáře“ tábořiště, které předtím podrobně popsal. „Tímto je celá záležitost pro nás uzavřena. Je sice zjevné, že to místo neužíval k táboření jen on sám, ale žádné další osoby nezmínil a ani my nemáme žádné indicie, abychom mohli ztotožnit někoho dalšího. Ještě tu některé zabavené věci na Správě v depozitu máme, ale jejich majitele neznáme,“ dodala Hana Heinzelová.

V jeskyni Stará kancelář prý nespal

Deníku se podařilo muže kontaktovat. "Ano, byl jsem se přihlásit. Absolutně ale odmítám informace některých médií, že se jednalo o jeskyni zvanou Stará kancelář, kde probíhaly i archeologické práce. Ta leží ve vedlejší rokli," upřesnil.

Ilustrační foto. Vrtulník
Vrtulník nad Broumovskými stěnami pátral po pohřešovaném muži. Byl nalezen mrtvý

Aby nepadlo v souvislosti s touto událostí špatné světlo na příznivce zdolávání pískovcových věží, důrazně se od aktivit spojených s nelegálním tábořištěm v rokli Nad Spáleným mlýnem v Adršpachu distancovali horolezci. „Jeskyně nebyla upravována ani využívána lezci, jakákoli souvislost s lezeckou komunitou je zavádějící. Oblastní vrcholová komise tak reaguje na zprávy z médií, ve kterých bylo naznačeno spojení nelegálního tábořiště s horolezci,“ uvedl předseda OVK Broumovsko Zbyšek Česenek.

Případy nelegálních tábořišť zase nejsou na území chráněné krajinné oblasti ojedinělé. Tento poslední odhalený případ je ale významný svým rozsahem a zabydleností. „Jinak je v rezervaci bohužel celá řada dalších míst, na kterých se táboří s železnou pravidelností. Průběžně při pohybu v terénu likvidujeme nelegální ohniště, uklízíme odpadky, případně odstraňujeme drobné přístřešky, ale že bychom odněkud odváželi šest pytlů, to úplně běžné není,“ uzavírá Hana Heinzelová s tím, že zejména rozdělávání ohně může být v tomto suchém období hodně problematické. Terény jsou krajně nepřístupné, takže hašení případného požáru by bylo velmi obtížné.

I přes všechny zákazy a omezení považovali příznivci vojenské historie za důležité připomenout 25. výročí Mise Velichovky a zachovat tak kontinuitu navzdory tomu, že jim okolnosti nepřály.
„Američany" od splnění Mise Velichovky neodradil ani koronavir

Jiří Řezník