Jak obejít nařízení Evropské unie by se mohl jmenovat rádce, který by Češi mohli tisknout v tisících a vyvážet do zahraničí. Opět svou mazaností vyzráli nad Bruselem a jeho směrnicemi.

„Vyhlídkové lety už u nás nepořádáme. Od 16. července už nemáme k jejich provozu oprávnění,“ uvedl pro Deník předseda Východočeského aeroklubu Pardubice Michal Dimmer.
Příčina je v Bruselu

Kvůli nařízení unie mohou od poloviny července provozovat vyhlídkové lety pouze organizace s osvědčením pro leteckou dopravu. To je ale pro malé kluby příliš drahé a jen těžko dosažitelné. Přesto zájemci o letecký výlet zkrátka nepřijdou. Jen budou muset hledat místo vyhlídkových třeba lety poznávací.

„O přejmenování nemůže být řeč. V naší nabídce byly pozorovací a fotografické lety už dřív,“ řekl Dimmer.

Po vzoru Chytré horákyně k vyhlídkovým letům letům přistoupili v Moravské Třebové i Žamberku. „Změnili jsme název. Z vyhlídkových letů se staly rekreační. Jinak se nezměnilo v podstatě nic,“ vysvětlil žamberský vedoucí letového provozu Miroslav Sklenář.

Na letišti v Chrudimi nebo ve Vysokém Mýtě ale zůstali opatrnější. „Nelítáme. Ani pod jiným názvem. Ocitli bychom se na hodně tenkém ledě a na ten se nechceme pouštět. Jsou za to dost vysoké sankce,“ vysvětlil Vítězslav Pouč z vedení chrudimského aeroklubu.
Nelítají, prý se bojí

„Otázkou je, jak by se k tomu postavil Úřad pro civilní letectví. Nelze přece masově porušovat zákon. Když někdo přijde a mermomocí by se chtěl prolétnout, neodmítneme ho. Ale organizovaně už vyhlídkové lety nepořádáme,“ přidal se Josef Vopařil z vysokomýtského leteckého klubu.

Třeba Královéhradečtí se i po 16. červenci s nabídkou vyhlídkových letů setkávají na zdejším letišti i nadále. Letecká společnost totiž osvědčení leteckého dopravce má. A tanečků kolem názvů tak byla díky tomu ušetřena.