Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agresivita dětí na školách stoupá

Náchodsko /AKTUALIZOVÁNO/ - I když zatím v základních školách na Náchodsku naštěstí nedošlo k žádné tragedii, jak se to nedávno stalo ve finském městě Kauhajoki, kde dvaadvacetiletý mladík postřílel deset svých spolužáků, agresivita dětí obecně stoupá a chování některých školáků vůči sobě navzájem i kantorům je horší než v minulosti.

6.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Bělka

Nedávný tragický čin ve Finsku rozpoutal velkou diskusi i mezi českými odborníky a vyvolal otázky, zda je možné, aby se něco takového stalo i v českých školách. Odpověď je prý zcela jasná. Je pouze otázkou času, kdy k něčemu podobnému dojde i u nás. „Jistěže takové „nápady“ se chce lidsky odmítnout. Bohužel součástí řídící práce jsou i krizové scénáře a tak tedy upřímně: Ano, myslím si, že někteří jedinci hrubnou ve svých projevech. Projevuje se to bohužel i v základní škole vandalstvím či sprostotou. Myslím si, že náš stát je moderní multikulturní zemí a je tedy jen otázkou času, kdy se něco takového stane i v Čechách,“ myslí si Roman Odvářka, ředitel Základní školy T. G. Masaryka v Náchodě. Mnozí lidé si proto pokládají otázku, proč se tohle vlastně děje? „Každopádně prvotním impulzem k těmto činům je podle mě exploze nahromaděných negativních emocí jako jsou stres, špatné rodinné zázemí, selhávání ve škole, odmítání ze strany spolužáků a touha jim ukázat, co dokážu nebo pomstít se. Ten kluk z Finska si svůj čin plánoval dlouho dopředu a při plánování se samozřejmě uplatnila už i racionální složka. Sebevražda manifestuje neschopnost nést za své jednání následky, snahu před něčím utéct, zříct se tíhy reálného každodenního života,“ říká Kristýna Konárová odbornice na prevenci z pedagogicko-psychologické poradny. Nejhorším faktem je, že těmto případům lze jen těžko zabránit. „Zabránit takovým jevům lze jen stěží. Úspěch by byl pomocí včasné prevence alespoň eliminovat většinu těchto činů,“ říká ředitel Roman Odvářka.

Také žáci základních škol v náchodském okrese sami přiznávají, že atmosféra mezi nimi je někdy dost „hustá“. „Neřekl bych, že by se třeba zvýšila šikana, ale spolužáci jsou někdy hodně drzí a myslí si, že si mohou dovolit úplně všechno. Někdy bych nechtěl být v roli učitelů. Navíc někteří učitelé nemají moc autoritu a asi žadné velké možnosti trestat,“ domnívá se osmák Petr z Náchoda.

Neúcta některých žáků k učitelům běžným jevem

Nedávná tragédie, která se odehrála v jedné z finských škol, kde žák postřílel deset svých spolužáků, nenechává klidným ani kantory v náchodském okrese. „Je to otřesné a souvisí to se současným stylem života. Počítače, drogy, hrací automaty, vytrácení se rodinného života, špatná výchova v rodině a z toho vyplývající neúcta dětí k rodičům,“ myslí si Vladimír Holan, ředitel Střední průmyslové školy v Hronově. Podle něj zatím takový případ na českých školách přímo nehrozí. „Agresivita, šikana, neúcta žáků k učitelům a naopak nízká autorita učitelů je však patrná už nyní, a to již na základních školách. Možná je jen otázkou času, kdy takové tragédie začnou i u nás,“ řekl Deníku Holan.
Ten soudí, že je nutná větší spolupráce školy a rodičů při výchově dětí, protože nemístné omlouvání chování dítěte je jen medvědí službou. „Škola musí mít také k dispozici nástroje k potírání zvyšující se agresivity žáků. Každý drzý, hrubý a vulgární žák si musí být vědom, že takové chování je ve společnosti neakceptovatelné a že za ně ponese plně důsledky. V neposlední řadě je také nutná kvalitní příprava učitelů na vysokých školách a zvýšená prestiž učitelů ve společnosti,“ nastiňuje své představy k nápravě ředitel Holan.

Výchovný poradce, který nám nesdělil své jméno, podobné události, jež se stala ve Finsku, odsuzuje a myslí si, že souvisí se stylem příliš liberální výchovy a také se špatným vymáháním dodržování zákonů ve společnosti. „Podobná událost se může odehrát kdykoli a kdekoli i u nás. Jsem toho mínění, že tomu lze zabránit pouze důsledným dodržováním právních předpisů například školního řádu a umožněním rozhodování škol o tom, jestli agresivní žák zůstane ve škole nebo ne. Agresivní a nevhodné chování studentů způsobuje výchova, média a jimi prezentované pořady bez jakékoliv kontroly,“ tvrdí výchovný poradce.

Agresivní a drzé chování některých dětí se nelíbí ani rodičům. Někteří z nich jsou často překvapeni, co jejich ratolest mimo domov vyvádějí. „No, myslím si, že to máme pod kontrolou. Žádné stížnosti ze školy na našeho syna nebyly,“ řekl rozhodně Jan Pokorný z Náchoda. Tím se nemůže rozhodně pochlubit Kamila Rozsívalová z Jaroměře. „Moje dcera má sedmnáct roků a chodí na jednu střední školu do Hradce Králové. Bylo pro nás velmi šokující, když jsme zjistili, že má neomluveno několik desítek vyučovacích hodin. Navíc jsme se dozvěděli, že je ke kantorům drzá a arogantní. Byla podmíněně vyloučena, což nás sice hodně trápilo, ale nějaká přísnost na tyhle puberťáky být musí. Zdá se ale, že se vše v dobré obrátilo, dcera školu už zase pravidelně navštěvuje a jsme s učiteli v častém styku, aby se to neopakovalo,“ svěřila se Rozsívalová, která samozřejmě zaregistrovala ze sdělovacích prostředků tragický finský případ. „Vím, že se podobné případy staly také v Americe. Drzost dětí je určitě větší než za našich mladých let. Tehdy nám kantor nařezal a když jsme si stěžovali doma, tak nám otec ještě přidal. Dnes si děti dělají co chtějí,“ domnívá se Rozsívalová.

Autor: Hynek Šnajdar

6.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení