VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agresivita dětí na školách stoupá

Náchodsko /AKTUALIZOVÁNO/ - I když zatím v základních školách na Náchodsku naštěstí nedošlo k žádné tragedii, jak se to nedávno stalo ve finském městě Kauhajoki, kde dvaadvacetiletý mladík postřílel deset svých spolužáků, agresivita dětí obecně stoupá a chování některých školáků vůči sobě navzájem i kantorům je horší než v minulosti.

6.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Bělka

Nedávný tragický čin ve Finsku rozpoutal velkou diskusi i mezi českými odborníky a vyvolal otázky, zda je možné, aby se něco takového stalo i v českých školách. Odpověď je prý zcela jasná. Je pouze otázkou času, kdy k něčemu podobnému dojde i u nás. „Jistěže takové „nápady“ se chce lidsky odmítnout. Bohužel součástí řídící práce jsou i krizové scénáře a tak tedy upřímně: Ano, myslím si, že někteří jedinci hrubnou ve svých projevech. Projevuje se to bohužel i v základní škole vandalstvím či sprostotou. Myslím si, že náš stát je moderní multikulturní zemí a je tedy jen otázkou času, kdy se něco takového stane i v Čechách,“ myslí si Roman Odvářka, ředitel Základní školy T. G. Masaryka v Náchodě. Mnozí lidé si proto pokládají otázku, proč se tohle vlastně děje? „Každopádně prvotním impulzem k těmto činům je podle mě exploze nahromaděných negativních emocí jako jsou stres, špatné rodinné zázemí, selhávání ve škole, odmítání ze strany spolužáků a touha jim ukázat, co dokážu nebo pomstít se. Ten kluk z Finska si svůj čin plánoval dlouho dopředu a při plánování se samozřejmě uplatnila už i racionální složka. Sebevražda manifestuje neschopnost nést za své jednání následky, snahu před něčím utéct, zříct se tíhy reálného každodenního života,“ říká Kristýna Konárová odbornice na prevenci z pedagogicko-psychologické poradny. Nejhorším faktem je, že těmto případům lze jen těžko zabránit. „Zabránit takovým jevům lze jen stěží. Úspěch by byl pomocí včasné prevence alespoň eliminovat většinu těchto činů,“ říká ředitel Roman Odvářka.

Také žáci základních škol v náchodském okrese sami přiznávají, že atmosféra mezi nimi je někdy dost „hustá“. „Neřekl bych, že by se třeba zvýšila šikana, ale spolužáci jsou někdy hodně drzí a myslí si, že si mohou dovolit úplně všechno. Někdy bych nechtěl být v roli učitelů. Navíc někteří učitelé nemají moc autoritu a asi žadné velké možnosti trestat,“ domnívá se osmák Petr z Náchoda.

Neúcta některých žáků k učitelům běžným jevem

Nedávná tragédie, která se odehrála v jedné z finských škol, kde žák postřílel deset svých spolužáků, nenechává klidným ani kantory v náchodském okrese. „Je to otřesné a souvisí to se současným stylem života. Počítače, drogy, hrací automaty, vytrácení se rodinného života, špatná výchova v rodině a z toho vyplývající neúcta dětí k rodičům,“ myslí si Vladimír Holan, ředitel Střední průmyslové školy v Hronově. Podle něj zatím takový případ na českých školách přímo nehrozí. „Agresivita, šikana, neúcta žáků k učitelům a naopak nízká autorita učitelů je však patrná už nyní, a to již na základních školách. Možná je jen otázkou času, kdy takové tragédie začnou i u nás,“ řekl Deníku Holan.
Ten soudí, že je nutná větší spolupráce školy a rodičů při výchově dětí, protože nemístné omlouvání chování dítěte je jen medvědí službou. „Škola musí mít také k dispozici nástroje k potírání zvyšující se agresivity žáků. Každý drzý, hrubý a vulgární žák si musí být vědom, že takové chování je ve společnosti neakceptovatelné a že za ně ponese plně důsledky. V neposlední řadě je také nutná kvalitní příprava učitelů na vysokých školách a zvýšená prestiž učitelů ve společnosti,“ nastiňuje své představy k nápravě ředitel Holan.

Výchovný poradce, který nám nesdělil své jméno, podobné události, jež se stala ve Finsku, odsuzuje a myslí si, že souvisí se stylem příliš liberální výchovy a také se špatným vymáháním dodržování zákonů ve společnosti. „Podobná událost se může odehrát kdykoli a kdekoli i u nás. Jsem toho mínění, že tomu lze zabránit pouze důsledným dodržováním právních předpisů například školního řádu a umožněním rozhodování škol o tom, jestli agresivní žák zůstane ve škole nebo ne. Agresivní a nevhodné chování studentů způsobuje výchova, média a jimi prezentované pořady bez jakékoliv kontroly,“ tvrdí výchovný poradce.

Agresivní a drzé chování některých dětí se nelíbí ani rodičům. Někteří z nich jsou často překvapeni, co jejich ratolest mimo domov vyvádějí. „No, myslím si, že to máme pod kontrolou. Žádné stížnosti ze školy na našeho syna nebyly,“ řekl rozhodně Jan Pokorný z Náchoda. Tím se nemůže rozhodně pochlubit Kamila Rozsívalová z Jaroměře. „Moje dcera má sedmnáct roků a chodí na jednu střední školu do Hradce Králové. Bylo pro nás velmi šokující, když jsme zjistili, že má neomluveno několik desítek vyučovacích hodin. Navíc jsme se dozvěděli, že je ke kantorům drzá a arogantní. Byla podmíněně vyloučena, což nás sice hodně trápilo, ale nějaká přísnost na tyhle puberťáky být musí. Zdá se ale, že se vše v dobré obrátilo, dcera školu už zase pravidelně navštěvuje a jsme s učiteli v častém styku, aby se to neopakovalo,“ svěřila se Rozsívalová, která samozřejmě zaregistrovala ze sdělovacích prostředků tragický finský případ. „Vím, že se podobné případy staly také v Americe. Drzost dětí je určitě větší než za našich mladých let. Tehdy nám kantor nařezal a když jsme si stěžovali doma, tak nám otec ještě přidal. Dnes si děti dělají co chtějí,“ domnívá se Rozsívalová.

Autor: Hynek Šnajdar

6.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 28 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA pro minutkovou kuchyni. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme kuchaře/kuchařku do hotelové kuchyně, (minutková kuchyně). Specialistovi v tomto oboru nabízíme smluvní mzdu a nadstandartní podmínky.. Pracoviště: Lázně 1897, s.r.o. - provozovna, Lázně, č.p. 79, 552 11 Velichovky. Informace: Zdeňka Pasáková, +420 727 964 087.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Čalouník 15 000 Kč

Ostatní čalouníci a příbuzní pracovníci PRACOVNÍK/-ICE DO VÝROBY - příprava + lepení sedacích souprav. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení na dobu neurčitou při splnění pracovních povinností. Nástup možný ihned. Nástupní mzda (hrubého): 15.000,- Kč - 19.500,- Kč. , Výuční list výhodou., Pracovní nabídky zasílejte na e-mail: odbyt@lumco.cz nebo poštou na adresu Lumco spol. s r.o., Maloskalická 68, 552 03 Česká Skalice.. Pracoviště: Lumco spol. s r.o., Maloskalická, č.p. 68, 552 03 Česká Skalice. Informace: Lenka Vlčková, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Broumov vyhlašuje podle § 7 zákona č. 312/2002 Sb. výběrové řízení na funkci odborného referenta odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. , , Druh práce: správní činnosti v rámci odboru - péče o bytové a nebytové prostory (technik)., Místo výkonu funkce: město Broumov., Platové podmínky dle uznané odborné praxe (9. platová třída)., Termín nástupu: 1. 5. 2018 (případně po dohodě)., , Předpoklady pro vznik pracovního poměru: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, státní občanství České republiky, popřípadě cizí státní občanství a trvalý pobyt v České republice, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka, minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou. , , Další požadavky: schopnost provozně-ekonomických činností při správě objektů; praxe v oboru, či zkušenosti se správou objektů výhodou; orientace v oblasti investic a údržby objektů výhodou; znalost uživatelské práce s PC - Word, Excel, elektronická pošta, Internet, datové schránky; organizační a komunikativní schopnosti, spolehlivost, flexibilita, asertivita; řidičské oprávnění skupiny B., , Místo, způsob podání přihlášky: písemné přihlášky se podávají osobně v podatelně Městského úřadu Broumov, případně se zasílají poštou, a to na adresu uvedenou v tomto oznámení., Adresa pro zaslání přihlášky: Městský úřad Broumov, Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ, třída Masarykova 239, 550 01 Broumov., Lhůta pro podání přihlášky: do 11. 4. 2018., Obsah přihlášky: jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana; datum a podpis uchazeče., K přihlášce se připojí tyto doklady: životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením; ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., , Bližší informace o nabízené pracovní pozici získáte u vedoucí odboru správy majetku města Ing. Marie Mikulenkové (kontakt: 491 504 320, mikulenkova@broumov-mesto.cz)., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město broumov, třída Masarykova, č.p. 239, 550 01 Broumov 1. Informace: , .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI, POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovněprávní vztah: pracovní poměr na dobu neurčitou, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti (odměna po zapracování 80,- Kč - 100,- Kč/hod.)., Náplň práce: pomocné práce v kuchyni, výdej hotových jídel., Požadavky: praxe v pohostinství, pracovitost, samostatnost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Zaměstnavatel nabízí stravování., Kontakt - p. Bernard Tomáš, tel.: 774 263 983, e-mail: bernardtomas@centrum.cz (zaslání životopisu) nebo osobně v Restauraci U Pilouse.. Pracoviště: Tomáš bernard - restaurace u pilouse, Dvorská, č.p. 229, 549 31 Hronov 1. Informace: Tomáš Bernard, +420 774 263 983.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

NA SLOVENSKU dosáhl náchodský plavec Pavel Janeček nejen na cenné kovy, ale i na solidní časy.

Z bratislavského bazénu vylovil Janeček dvě zlata a dvě stříbra

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Park na příjezdu do Náchoda ozdobí silueta zámku

Náchod - S jarním obdobím se i do Náchoda opět vrací stavební ruch a na příjezdu do města se připravuje úprava veřejného parku před hotelem Hynek.

Hradec má problém, Liberec má mečbol

Hradec Králové – Promrhali přesilovku pěti proti třem trvající bez sedmi vteřin dvě minuty. A říká se: Kdo nedá gól při pět na tři, prohrává. Staré pravidlo se potvrdilo i tentokrát. Hokejisté Mountfieldu i kvůli zahozené početní výhodě ve druhé třetině prohráli doma s Libercem 1:2 a ve čtvrtfinále play-off vedou Bílí Tygři 3:2.

V Ratibořicích se bude točit film Voda nad vodou

Ratibořice - Herecký dům Viktorka v Ratibořicích má novinku. Jeho vedení oznámilo zaručenou zprávu, že se v měsíci květnu bude na Viktorce natáčet nový česko – slovenský film Voda nad vodou.

Pirát silnic odjel z místa činu

Náchodsko - Pět středečních dopravních nehod připravilo pro dopravní policisty opět pestrou přehlídku nevhodného chování účastníků silničního provozu. Jen v jednom případě za nehodu nemohl řidič, ale lesní zvěř, která mu vběhla do cesty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT