Jsou agresivní, neodbytné a navíc v neobyčejně vysokém počtu. To všechno letos platí o populaci vos, která se podle odborníků přemnožila. Alergici, pro které může být i jediné bodnutí soubojem o holý život, by se měli mít na pozoru.
Neobvykle více případů již zaznamenala také královéhradecká záchranná služba. Ta vyjíždí na pomoc lidem zasaženým nejen vosami, ale i včelami či sršni dvakrát denně. „Velké nebezpečí hrozí především alergikům. Zdravý člověk by neměl mít vážné komplikace,“ říká lékařský náměstek královéhradecké záchranné služby Jiří Mašek.
Otoky v místě bodnutí jsou jen prvním příznakem, který nemusí ještě znamenat tragédii. Avšak, pokud se alergik dostane až do anafylaktického šoku, hrozí mu poruchy krevního oběhu, dýchání a v krajním případě i smrt.
„Vybavuji si případ jednoho dřevorubce, kterého jsme v lese nemohli najít. Podařilo se nám ho sice na místě resuscitovat, ale po převozu do nemocnice zemřel,“ uvedl jeden z tragických případů Mašek.
Poznamenal, že takto komplikovaných zásahů bývá jen několik. Nejsou na denním pořádku. Alergici už většinou u sebe nosí léky, popřípadě speciální injekce, které reakci po bodnutí utlumí. „Bodnutí by však neměl podceňovat ani zdravý člověk, pokud se jedná o zásah do jazyka či krku. V těchto místech mohou být otoky nebezpečné,“ dodal náměstek.
Lékaři vyjíždějí do terénu i dvakrát denně
Perné dny zažívají přes léto i hasiči, kteří likvidují nebezpečné roje či hnízda na veřejných místech. „Vyjíždíme především do nemocnic, parků, k restauracím či mateřským školám. V dalších případech, kdy volá člověk z vlastního domu či zahrady, záleží na konkrétní situaci,“ doplnila mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.
Jinak si lidé musejí najmout soukromou firmu, která by nepříjemné nájemníky zlikvidovala. Hasiči už letos vyjížděli jen v hradeckém okrese k více než 60 případům. V celém kraji již zásahy překročily hranici 180.