Na vernisáž na zámek minulý čtvrtek dorazilo přes sto hostů, rodina, přátelé, žáci umělce i zástupci města. Vitální a stále bystrý Vladimír Rocman před zahájením obešel celou galerii a s každým se pozdravil. Čestné kolo trvalo několik minut, takže zahájení se zdrželo. Umělec to však bral s humorem sobě vlastním: „…přišel jsem tentokrát akorát včas, ale než jsem se probojoval mezi těmihle neznámými přáteli…" Správce zámku Ondřej Daněk následně všechny přivítal a řekl, že zdraví i pana autora. Vladimír Rocman, sedící pod svým rozměrným nádherným obrazem zachycujícím jeho uměleckým pohledem Nové Město nad Metují, hned odvětil: „Bez toho pána, prosím vás." A po chvíli se ptal: „A ten mercedes bude přistaven jako dárek pro mě?"

Na fujaru při vernisáži zahrál Josef Thér, poezii zarecitovala vnučka umělce a o jeho díle zazněla citace kunsthistorika Ludvíka Barana.

Gratulovat jubilantovi přišli i novoměstský starosta Petr Hable a místostarostka Bronislava Malijovská. „Jsem velmi rád, že vám jménem svým, jménem všech novoměstských zastupitelů a troufnu si při této příležitosti říci i jménem všech občanů Nového Města nad Metují mohu pogratulovat k vašemu významnému jubileu. Přeji vám hodně zdraví, štěstí, spokojenosti do dalších let a mnoho tvůrčí síly," řekl umělci starosta Hable. Popřál také, aby se návštěvníkům díla líbila a navštívili i další výstavu, kterou akademický malíř uspořádá. Rocman hned reagoval: „Děkuju a já vám slibuju, že druhou devadesátku už nebudu takhle slavit."

„Jsme rádi, že jsi tady s námi"

Místostarostka Malijovská uvedla, že s Rocmanem ji pojí přátelský vztah. „…Vladimír má všestranné nadání, je vitální a jsem ráda, že jsem měla před lety možnost udělit mu čestné občanství města. Vladimíre, moc si tě vážíme a jsme rádi, že jsi tady s námi," řekla Bronislava Malijovská.

Jako dárek od radnice obdržel čerstvě devadesátiletý malíř vyhlídkový let. „Abys mohl shora všechno vidět, a pak mi zavolal, co se ti nelíbí," dodala Malijovská.

„Víte, já jsem byl na vojně fotoreportérem. Když jsem přišel k letectvu, tak mě tam chtěli zavřít do miga a jeden kamarád mi před tím říkal: nikdy neleť, oni vyklidí celé letadlo, abys jim to mohl pozvracet, a přiletíš dolů a střeva venku," vzpomněl hned Vladimír Rocman. A po chvíli opět dodal: „Toho mercedesa tady nechte na dvoře."

K umělci se hrnul zástup gratulantů. „Tak tohle je rodina, abyste si nemysleli," řekl o první skupince z nich. Vladimíru Rocmanovi přijel pogratulovat i starosta německého partnerského města Hildenu Horst Thiele. Přišla také Jana Klimešová a Jan Juránek, potomci profesora Jana Juránka, dalšího novoměstského patriota, kterého s Rocmanem pojilo velké přátelství a k vydání jeho poezie v současné době připravuje ilustrace. Zástup gratulantů byl velký. „Tak honem, fotografisti, už mě bolí ruka," napomínal fotografy Rocman. První gratulanti nesli květiny, další už dorazili s vínem. Umělcovy oči se hned rozzářily. „Á, to je moje," usmíval se.

Malíř je stále aktivní a tvoří

Umělec je i ve svém věku aktivní a neustále tvoří. „Výstava se připravovala od ledna, ale táta mezitím pracoval na ilustracích pro knihu veršů Jana Juránka, tak se to celé protáhlo. Ale také pracoval na dalších a dalších věcech. Jsou tady také nové obrazy, které namaloval za poslední půlrok," uvedla Michala Rocmanová, dcera malíře.

Výstava jeho prací na zámku v Galerii Pod Žebrovkou potrvá do 29. září, v městské knihovně do 30. září a v galerii Zázvorka do 10. listopadu. Na zámku jsou k vidění především obrazy, etnografické kresby či cyklus grafik Srpen 1968. „V Zázvorce jsou grafiky a ilustrace vytvořené grafickými technikami. Jsou tam vystaveny i nejkrásnější knihy, protože táta za ta léta ilustroval asi 250 knih a tři z nich dostaly titul Nejkrásnější kniha roku. Třetí část výstavy je v knihovně, kde jsou vystřihovánky, obaly gramodesek, papírové reliéfy, ilustrace do dětských knih a budou tam ilustrace k veršům Jana Juránka," dodala Michala Rocmanová.

Zatímco vydání publikace s ilustracemi Vladimíra Rocmana k poezii Jana Juránka se připravuje, o umělci už dříve vyšla velká monografie, kterou je stále možno zakoupit v novoměstské knihovně a informačních centrech.

Vladimír Rocman• Narodil se 8. září 1923 v Novém Městě nad Metují.
• Věnuje se malbě a užité grafice. Jeho dílo čítá stovky obrazů, kreseb a grafických listů.
• Navrhl množství vystřihovánek, řadu obalů gramofonových desek. Vytvořil ilustrace k více než dvěma stovkám knížek nejrůznějších žánrů.Tři z knih získaly titul „Nejkrásnější kniha roku".
• Uspořádal řadu samostatných výstav a účastnil se téměř stovky společných výstav v České republice i v zahraničí.