„Absolutně nepochopitelně nedostali členové alžírského souboru víza. Přitom se jedná o soubor, který již v Evropě vystupoval. Ambasáda své rozhodnutí opírala o naprosto nesmyslné a nepravdivé informace. Opakovaně jsme je kontaktovali, jestli je všechno v pořádku, nebo je potřeba ještě něco doložit. Nekomunikovali s námi a pak se rozhodli tak, že soubor ze severního Alžíru bude chybět na dalších čtyřech folklorních festivalech, protože měl naplánované celé turné,“ nechápe postup diplomatů ředitel festivalu Tomáš Šimek.

Původně se mělo v Červeném Kostelci představit 17 souborů – nakonec jich ale bude o tři méně. Kromě Alžířanů, kteří nedostali víza, nedorazí ani soubor Te Manu z Velikonočních ostrovů, který ve své zemi neobdržel dotaci na letenky. Z vážných osobních důvodů zrušil turné po celé Evropě i srbský soubor Academic Ensemble z Bělehradu.

Podle ředitele červenokosteleckého festivalu takové výpadky na poslední chvíli nejsou až tak neobvyklým jevem. „Stává se to občas. Letos to je tedy extrémní a všechny folklorní festivaly napříč republikou s tím mají obrovské problémy. To my máme zaplať pánbůh ty problémy ještě nejmenší,“ uvedl Tomáš Šimek, že co se týče exotických souborů, tak má Červený Kostelec ještě co nabídnout – Brazílie, Kostarika či Indie.

Souborům, kteří přicestují zpoza oceánu, pořadatelé vycházejí vstříc v některých záležitostech týkajících se jejich zvyků. „Někteří vyžadují zvláštní stravovací režim – Indové chtějí vegetariánskou stravu, Alžířané samozřejmě nemohou jíst vepřové maso. Ostatní řešit nemusíme – ti mají jasně daný jednotný jídelníček. Chodíme do školní jídelny, kde je připraveno menu na celou dobu festivalu,“ říká ředitel, že ve festivalové kuchyni se objeví třeba řízek nebo těstoviny.
Až do neděle se v parku představí celkem 14 souborů.

Festival dnes večer v 18 hodin zahájí koncert skupin Vesna a Olympic.

Pro alžírské tanečníky měli již pořadatelé zajištěné ubytování a stravu takže už nyní počítají zbytečnou ztrátu. Na úředního šimla jsou naštvaní i členové souboru, kteří zaplatili sto euro za žádost o vízum, kterého se nakonec stejně nedočkali.

Mezinárodní folklorní festival

64. ročník festivalu ovládne pódium přírodního areálu u divadla.
Program:
Středa 15. srpna v 18.00 – Slavnostní zahájení festivalu, koncert skupiny Vesna a legendární skupiny Olympic.

Čtvrtek 16. srpna
18.00 – Folklorní svět u nás
19.00 – FS Technik STU – folklorní muzikál v Divadle J. K. Tyla (souběžně s programem v přírodním areálu)
22.00 – Tančí celý svět

Pátek 17. srpna
10.00 – Řemeslný jarmark a dílny, herní zóna pro děti
14.30 – Zpíváme a hrajeme ve městě
18.00 – Festival je v polovině
21.00 – Jihoamerický večer (soubory z Brazílie, Kostariky a Velikonočních ostrovů)

Sobota 18. srpna
10.00 – Řemeslný jarmark a dílny, herní zóna pro děti
10.00 – Mše svatá
14.30 – Volba o nejoblíbenější soubor
18.00 – Dětské okénko
20.00 – Galapředstavení

Neděle 19. srpna
10.00 – Řemeslný jarmark a dílny, herní zóna pro děti
10.00 – Průvod ulicemi města
12.00 – Muzikanti hrajte
13.00 – Loučení s festivalem