Zatímco v sousedním Polsku konvoj americké armády, který se vrací ze cvičení v Pobaltí a v neděli projede i Náchodem, vítají a nesetkává se podle zpráv téměř s negativním přijetím, neboť Poláci ctí své spojenecké závazky, v Čechách se proti němu vyjadřují i odpůrci. V Náchodě se však konvoj chystají uvítat se vstřícností a slávou desítky, možná stovky lidí.

Vyjádření podpory

Proč se Náchodští rozhodli konvoj podpořit, k tomu hlavní organizátor zdejšího vítání Josef Matyáš říká: „Vnímáme průjezd relativně velmi malé americké vojenské kolony spojeneckými státy jako demonstraci sounáležitosti a vyjádření morální i vojenské podpory svým partnerům. Spojenečtí vojáci si zaslouží při této dlouhé cestě důstojné přivítání a ne házení rajčaty, vajíčky a dokonce snad i „molotovovými koktejly" jak píšou odpůrci NATO, komunisté i pravicoví extrémisté, kteří se houfují na sociálních sítích a vyhrožují blokádami průjezdu kolony Českou republikou. To nemůže mlčící většina rozumných spoluobčanů dopustit. Byla by to mezinárodní ostuda, která by nás dlouhodobě v očích západní Evropy i ve Spojených státech amerických zdiskreditovala. Přijdeme na všechna místa, kde by se mohli fanatičtí odpůrci USA a NATO pokusit konvoj zablokovat, abychom zde demonstrovali naše přátelství ke spojencům."

Valná část občanů České republiky vnímá podle něj naše členství v Severoatlantické alianci (NATO) jako záruku naší bezpečnosti. „V dnešní vyhrocené době, kdy Putinovské Rusko chřastí zbraněmi a zcela otevřeně ohrožuje vojenskou silou své sousedy je o to důležitější naše pevné spojenectví v rámci NATO. Spojené státy americké jsou naším silným partnerem a je zcela logické, že se účastní cvičení v Evropě na území koaličních partnerů," dodává Josef Matyáš.

Další podporovatel konvoje Pavel Anděl míní: „Odpůrce konvoje dokážu pochopit, pokud tak činí z nevědomosti, pokud je to však z jiných důvodů, tak to nechápu. Můj dědeček říkal: „Když někdo dělá chybu, tak o tom buď neví, nebo je za to placenej a nebo je blbej". Ve skupině odpůrců vidím od každého trochu. Zároveň však ctím možnost projevit veřejně svůj názor."

Rozporuplné reakce

Americký vojenský konvoj ale vyvolává mezi obyvateli rozporuplné reakce. Dva čtenáři se například na Facebooku Náchodského deníku vyjadřují poměrně nelichotivými slovy, ať jdou Američané „někam".

Na to však reaguje pravidelný čtenář Náchodského deníku Petr Růžek, který žije ve Švédsku: „A Vy taky! Chcete snad, aby tam projížděl vrahoun Putin???. A dalšímu čtenáři píše: „Pane zlatej, kdyby blbost svítila, tak byste ušetřil hrozné peníze za proud. Jestli se někdo předvádí, tak to byli Rusáci, co nám ve Švédsku narušují vzdušný i vodní prostor svými stíhačkami a ponorkami. Blbost je největší nepřítel lidstva. Já si do dneška pamatuji, co ty … v roce 1968 udělali v Praze za zvěrstva. Rusák je Rusák a ten se nedá, dokud nebude se svými tanky stát na pobřeží Atlantiku a nesežere celou Evropu," soudí Petr Růžek.

Chtějí je vidět

Diskuze o konvoji se strhla třeba i na facebookovém profilu náchodského starosty Jana Birke. Řada obyvatel Náchoda na něm píše, že se na konvoj těší jako na zážitek půjdou se na něj určitě podívat. Chtějí také znát přesný termín průjezdu. To zatím ale není známo. Vše zveřejní ministerstvo obrany v sobotu.

„Doufám, že se Náchod obejde bez hysterických reakcí lidí. Rád se přijdu podívat. Tohle člověk nevidí běžně," uvádí na facebooku náchodského starosty například Karel Neuschl. To Imrich Kakara je opačného názoru: „Tak já nevím, místo toho, aby jste tu jízdu Náchodem tady kritizovali, tak se na ni těšíte. Nějak to nechápu." Na to reaguje Kateřina Chytrá Mokřičková: „Taky nechápu proč bych to měla kritizovat? Moje dítě bude mít alespoň zážitek… Pokud to teda stihneme."

V některých městech se však proti průjezdu amerického konvoje chystají blokády. Na internetu už vznikla dokonce i iniciativa, která chce americký konvoj zablokovat. Zatím uvádí místa blokád v Praze, Vyškově, Pardubicích a v Harrachově. O Náchodu zatím není hlášeno nic. Někteří odpůrci dokonce používají militantní rétoriku a píší , že lokální uskupení budou koordinovaná a budou mít své velitele. Jiní, jako kdyby Česká republika nebyla v NATO, uvádí, že američtí vojáci na našem území nejsou vítaní. Jejich průjezd přitom schválila vláda, neboť jde o spojence.

Dohled policistů

Major Martyn Y. Crighton z americké 4. pěší divize se už nechal v českých médiích slyšet, že konvoj pojede přes české území s českou eskortou a ta se bude muset vyrovnat s případnými protesty, pokud se vyskytnou. V Náchodě budou na hladký průjezd podle mluvčí policie Evy Prachařové dbát například i zdejší policejní hlídky.

Je to poprvé, co vojáci NATO demonstrují schopnost volně přesouvat své síly v rámci členských států na východě Aliance. „Abychom jeli na čas, je konvoj naplánován dle přesného rozvrhu. Nicméně máme vyhrazený nějaký čas na odpočinek a interakci s místními lidmi," uvedl Martyn Y. Crighton, důstojník pro styk s veřejností velitelského útvaru 4. pěší divize americké armády.