„Už je vidím jak stojí na semaforu před rozkopaným kruháčem," míní jeden ze čtenářů Michal Hanuš.

Doprava už nyní v exponovaných časech vázne a při komplikacích, které třeba nejdou ani předvídat, by kolona mohla situaci zhoršit. Křižovatka je totiž průjezdná jen jedním pruhem a doprava přes ní je řízena kyvadlově. Objízdná trasa přes město pro takový konvoj prakticky neexistuje a kdyby se zasekl, mohlo by to město paralyzovat. Bude záležet na tom, kdy kolona projede. Přesný harmonogram průjezdu však zatím nikdo nezná. Zveřejněn má být v sobotu.

Náchodský starosta Jan Birke měl z průjezdu určité obavy, aby doprava nevázla, a upozornil proto ministerstvo obrany na možné komplikace. „Kdyby Náchodem konvoj neprojel, situaci v dopravě by to jen zhoršilo," uvedl Birke. Od zástupce náčelníka generálního štábu se mu však zatím dostalo ujištění, že konvoj se do šíře omezené křižovatky vejde.

Ani policie zatím nemá bližší zprávy, v kolik hodin by měla kolona městem projíždět. Už se na ni však připravuje.

Kolona musí projet celá

„Na celý den jsme vyčlenili policejní hlídky na pomoc vojenské policii, která zejména bude průjezd zajišťovat. Při samotném průjezdu kolony budou muset občané určitě počítat s dopravním omezením, neboť musí být zajištěn průjezd celé kolony. Na tuto dobu dojde k zastavení veškerého provozu na ulicích Polská a Pražská. V tuto chvíli však nevíme, o jakou denní dobu se jedná," uvedla Eva Prachařová, náchodská tisková mluvčí policie.

Policie proto doporučujeme řidičům počítat s časovou rezervou na průjezd Náchodem. „Ostatně s delší dobou na průjezd městem musí počítat i tak, neboť probíhající opravy kruhového objezdu u Slavie na Pražské ulici přinášejí určité zdržení v dopravě," dodala Prachařová.

Obyvatelé Náchoda jsou v otázce průjezdu rozděleni. Někteří jej odmítají, jiní se na něj půjdou podívat jako na atrakci. „Jak znám reakce obyvatel, je to tak půl na půl. Někdo se těší a někdo říká, že je to šílené. Že už teď v Náchodě neprojedeme, a pak to bude ještě horší. Jako starosta tomu musím čelit, ale to se nedá nic dělat, od toho jsem starosta," říká Birke.

Nocovat budou v Pardubicích

Náchodem projede jedna ze tří velkých kolon 2. jízdního regimentu americké armády, který nese přezdívku Dragouni. Přesouvat se bude do Pardubic, kde američtí vojáci přenocují v areálu 14. pluku logistické podpory. Kromě Náchoda další jednotky přejdou přes hranice v Harrachově a v Bohumíně. Všechny kolony se podle ministerstva obrany budou přesunovat po pozemních komunikacích za doprovodu české vojenské policie.

Průjezd amerického 2. mechanizovaného pluku z Pobaltí do Německa přes Českou republiku už odsouhlasila vláda. Českem projede téměř 120 vozidel a 520 amerických vojáků. Přes Česko pojede třemi trasami, které se spojí v Praze-Ruzyni. Odtud bude kolona pokračovat přes Plzeň na armádní základnu v bavorském Vilsecku.

Hranici v Náchodě konvoj na své 1 800 kilometrů dlouhé cestě konvoj překročí v neděli 29. března.

Obrněné transportéry Stryker a vojenské vozy Humvee už jsou v této chvíli na cestě přes Polsko. Jedou z Estonska, další z Litvy. Konvoje jsou rozděleny na tři proudy, jeden nese označení Lighting, další Killer a poslední Iron. Konvoj míří do Německého Vilsecku. Třeba v Polsku se na něj podlé médií během zastávek chodí dívat stovky lidí.