Předchozí
1 z 11
Další

Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje (ODS) 

Výsledek prvního kola jsem víceméně předpokládal. Potěšilo mne, že absurdní výkřiky o odvolání kohokoliv a slibující mandátem prezidenta nesplnitelné, u většiny voličů neuspěly, což potvrdil volební výsledek jednoho z kandidátů. Nepřekvapily mne ani nízké volební zisky některých dalších kandidátů. Očekával bych, že při kandidatuře by jednotliví kandidáti místo mnoha proklamací k tématům, jež by ve svém důsledku stejně nemohli exekutivně řešit, měli zvážit strategii a rozsah důvěry, kterou při prezidentské volbě mohou mít. V následujících dvou týdnech očekávám diskuzi nad aktuálnímí tématy a moc bych si přál, aby se odehrávala v duchu toho, co prezident v našem ústavou daném systému skutečně může a měl by ovlivňovat. Z mého pohledu by tento mandát měl vykonávat člověk, jenž svou autoritu získal spontánně v průběhu života svými postoji a skutky a bude schopen vytvářet prostor pro kultivovanou politickou diskuzi. Někdo, koho bych rád dal za příklad a inspiraci i svým dětem

Vítěz voleb v Královéhradeckém kraji - koalice ODS, STAN a Východočechů. Lídrem kandidátky Martin Červíček. Martin Červíček.Zdroj: Deník/ Michal Fanta

Pavlína Springerová, primátorka Hradce Králové, 45 let  

Volby z hlediska finalistů dopadly podle očekávání. To, co překvapilo, je odstup Danuše Nerudové na třetím místě, což přisuzuji tomu, že její tým neměl dobrou krizovou komunikaci v momentě, kdy se paní Nerudová stala spolufavoritkou a na povrch se začaly dostávat její rektorské kauzy.

Právě v reakci na zátěž vlastní minulosti spatřuji podstatný rozdíl mezi Pavlem a Nerudovou.Domnívám se, že řada voličů se na posledních chvíli rozhodla strategicky pro volbu Petra Pavla, ačkoli pro mnohé nebyl ideálním kandidátem.

Těší mě, jak volby dopadly v Hradci Králové, kde tři občanští kandidáti – Pavel, Nerudová a Fischer – získali 63 %. To považuji za silnou demokratickou voličskou odezvu našeho města.Uvidíme, co přinesou následující dva týdny z hlediska kampaně. Nicméně sobotní tisková konference Andreje Babiše ukázala, jak opravdu nemá vypadat veřejné vystupování státníka.

Pro mne bylo rozhodování, koho volit, zatím nejtěžší od doby, kdy máme přímou volbu prezidenta. Nakonec jsem podpořila Petra Pavla, ač s výhradami. Volba ve druhém kole je pro mne tedy jasná.

Pavlína Springerová je první ženou v čele hradecké radnice.Pavlína Springerová, primátorka Hradce KrálovéZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Jan Holásek, senátor za Hradecko

S výsledkem prvního kola prezidentských voleb a vítězstvím generála Petra Pavla jsem spokojený. Generála Petra Pavla budu samozřejmě volit i ve druhém kole. Určitě jsem čekal menší rozdíl mezi Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou. Je třeba poděkovat Danuši Nerudové, Pavlu Fischerovi i Marku Hilšerovi za deklarovanou podporu Petru Pavlovi do druhého kola volby. Výhra Petra Pavla v druhém kole ale zdaleka není jistá, je třeba, aby všichni jeho podporovatelé přišli i ke druhému kolu prezidentské volby a dali mu svůj hlas.

Jan Holásek, senátor za Hradecko, 50 letJan Holásek, senátor za HradeckoZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Jan Jarolím (ANO) starosta Dvora Králové nad Labem 

Přiznám se, že jsem volil generála Pavla. Myslím si, že člověk jako Andrej Babiš, typ manažera, by se více hodil do pozice předsedy vlády. To je exekutivní post, který má výrazně širší pole, na němž může uplatnit znalosti a schopnosti z byznysu. To je přesně pozice, která mu sedí. Role prezidenta je poněkud jiná. Proto si myslím, že by Andrej Babiš byl vhodnější jako premiér. Těší mě vysoká volební účast, v porovnání se senátními volbami to je obrovský rozdíl. Ukázalo se, že když je krize a lidem je hůře, tak jdou k volbám. Ale to zřejmě platí všude na světě. Takto velká vyrovnanost a velký zisk hlasů obou finálových kandidátů znamená, že jedna polovina národa bude naštvaná. Ať to dopadne jakkoliv, rozdělí to národ. Pořád voláme po možnosti názoru a demokracii, ale abychom sami uznali porážku nebo přijali druhý názor, to ne.

Starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím (ANO).Starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím (ANO).Zdroj: Archiv ANO

Ivan Adamec (ODS), poslanec, předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, bývalý starosta Trutnova 

První kolo dopadlo tak, jak jsem předpokládal. Také s ohledem na to, jak probíhala předvolební kampaň, když už dopředu bylo jasné, kteří kandidáti jsou v top trojce a kteří jsou zbytek. To se mi osobně nelíbilo, že tímto způsobem to probíhalo v médiích. Je to jen první kolo, které znamená postup do druhého. Vzkázal bych všem lidem, ať nepodcení situaci a jdou volit. O prezidentovi rozhodne druhé kolo. První kolo je mezistanice ve volbách. Požádal bych voliče, jejichž kandidáti neprošli z prvního kola, aby velmi pečlivě zvažovali, koho podpoří ve druhém kole. Nejhorší je zůstat doma. Vzhledem k mé politické příslušnosti je jasné, koho budu podporovat ve druhém kole.

Ivan Adamec (ODS), poslanec, předseda hospodářského výboru Poslanecké SněmovnyIvan Adamec (ODS), poslanec, předseda hospodářského výboru Poslanecké SněmovnyZdroj: Archiv ODS

Jan Malý, starosta Jičína (ANO 2011)

Potvrdily se průzkumy, které před volbami favorizovaly jak generála Pavla, tak i Andreje Babiše. Preference lidí se potvrdily a teď záleží na druhém kole. Jsem si vědom toho, že jsme jediný okres v celém kraji, kde zvítězil Andrej Babiš. Jsem rád tomu, že to v našem okrese dopadlo takhle. On následujících dvou týdnů očekávám předvolební kampaň, nechci předvídat, do jaké míry bude ostrá. ALe jsem přesvědčený o tom, že to bude kampaň korektní. Tak uvidíme za dva týdny, jak to dopadne. Pan Pavel má také velkou podporu stran vládní koalice kromě Pirátů, kteří jej zatím nepodpořili. Andrej Babiš zaznamenal výrazné vítězství na severu Moravy a na Ostravsku, pan Pavel měl naopak větší úspěch ve velkých městech. Předpokládám, že se v kontaktní kampani štáb Andreje Babiše bude chtít zaměřit i na místa, kde měl nyní Petr Pavel převahu.

Jan Malý, starosta Jičína, ANO 2011Jan Malý, starosta Jičína, ANO 2011Zdroj: ANO

Tomáš Czernin, senátor pro obvod Jičín (TOP 09)

V první řadě bych chtěl poděkovat všem, kteří k volbám šli. Vysoká volební účast svědčí o tom, že budoucnost ČR a nová hlava státu nebyla lidem lhostejná. Sečteme-li hlasy pro demokratické kandidáty, mají jednoznačnou většinu. Chtěl bych poprosit všechny voliče, jejichž kandidát se třeba do druhého kola nedostal, aby v kole druhém hlasovali pro demokratického kandidáta. Pevně věřím, že éra populisty Babiše skončí. Máme to ve vlastních rukou

Tomáš Czernin, senátor, TOP 09Tomáš Czernin, senátor, TOP 09Zdroj: Deník/Kateřina Chládková

Jan Grulich, senátor (TOP 09) Sedloňov  

Velice mile mě překvapila volební účast, na Rychnovsku skoro 72 procent. Mile mě překvapila i kampaň, která doposud probíhala, byla celkem férová. Obávali jsme se, že to bude daleko více vyhrocené. Sledoval jsem to i z profesního hlediska, kolik za tím stojí práce, a mile jsem byl překvapen u volební kampaně generála Pavla, byla skvěle odvedená, stejně tak paní Nerudová měla dobrou kampaň. Nemile mě překvapila taková ta divná segregace v médiích podle průzkumů, protože si myslím, že nebylo úplně fér, aby se kandidáti dělili na tři a zbytek. V prvním kole jsem volil pana Fischera a mám úplně jasno v tom, koho budu volit v druhém kole - generála Pavla.

Jan Grulich, TOP09, senátorJan Grulich, TOP09, senátorZdroj: Archiv TOP09

Vladimíra Lesenská, poslankyně, předsedkyně SPD v Královéhradeckém kraji, Týniště nad Orlicí  

Mě na této volbě ani tak moc nepřekvapilo to, že opět jsme ve volební kampani Babiš - antibabiš, z čehož jsem v posledních letech smutná, protože kandidáti řeší Babiše a ne problémy našich občanů, nesdělují nám své programové vize. Je to velká škoda, že si to všichni neuvědomujeme a že tomu tleskáme. Zarazil mě pak přístup médií, a neházím všechny do jednoho pytle. Rozdělit kandidáty do dvou skupin mi přišlo velmi nefér. Generál Pavel jel prezidentskou kampaň rok či rok a půl. Někteří kandidáti nastoupili do volební kampaně až v okamžiku, kdy ji prezident vyhlásil, a pak jsou finanční limity, kde mají nesrovnatelné podmínky. Nejvíc mě mrzí, že 34 let po sametové revoluci budeme volit v druhém kole mezi dvěma kandidáty, kteří jsou pro mě osobně hodně diskutabilní, co se týče jejich minulosti. Myslela jsem si, že náš kandidát jako jeden z mála stranických dopadne lépe, získali jsme necelých 5 procent, ale jsem za pana Baštu, s jehož názory souzním, strašně ráda. Moc děkuji všem, kteří mu dali hlas. V tom, koho podpořit v druhém kole, osobně nemám jasno vůbec a jako hnutí jsme problém ještě nediskutovali.

Vladimíra Lesenská, předsedkyně SPD v Královéhradeckém krajiVladimíra Lesenská, předsedkyně SPD v Královéhradeckém krajiZdroj: Archiv SPD

Jan Birke, starosta Náchoda, ČSSD

Výsledky 1. kola prezidentských voleb a postup kandidátů Andreje Babiše a Petra Pavla do kola druhého není velkým překvapením, takový výsledek jsem asi nejen já očekával. Co je však velmi milým překvapením, je vysoká volební účast, která je důkazem toho, že lidem v naší zemi není lhostejný veřejný život, mají zájem o politiku, nerezignovali, chtějí se angažovat a rozhodovat o tom, o kdo bude naši zemi reprezentovat v následujících pěti letech. To je pro mě jako politika, starostu města, dobrá zpráva. Samotný zájem je tím nejlepším „vysvědčením“ pro nás všechny.

Náchodský starosta Jan Birke.Náchodský starosta Jan Birke.Zdroj: archiv města

Jan Sobotka, senátor, předseda senátorského klubu STAN a starosta Vrchlabí

Překvapilo mě, kolik hlasů dostal Andrej Babiš. Posbíral protestní hlasy. Nečekal jsem, že bude mít takovou podporu. To je pro druhé kolo velmi nebezpečné. Výsledek je velmi těsný, situace není jednoznačná, aby se dalo říct, že generál Pavel má jasnou šanci na zvolení. Z mého pohledu je důležité, aby lidé, jejichž kandidát nepostoupil, šli ve druhém kole volit. Po tom, co předváděl v prezidentském úřadu Miloš Zeman minimálně v posledních pěti letech, bych nechtěl, aby tam byl Andrej Babiš, který je notorický lhář. Toho bych na Hradě opravdu nechtěl. Přikloním se proto k Petru Pavlovi. Nedovedu si představit, že Andrej Babiš by byl českým prezidentem po éře, kterou jsme si zažili. Vysoká volební účast ukázala, že lidé považují volbu prezidenta za velmi důležitou. Vnímají to jako vážnou věc a chtějí v nejvyšší ústavní funkci konečně někoho, kdo bude naším reprezentantem. Je to naše vlajka, je to náš symbol. Udělaly mi radost výsledky u nás ve Vrchlabí i Trutnově, kde vyhrál Petr Pavel. Odpovídá to regionu, kde žijeme, který je od sametové revoluce pravicový a liberální.

Senátor a starosta Vrchlabí Jan Sobotka (STAN).Senátor a starosta Vrchlabí Jan Sobotka (STAN).Zdroj: Deník/Jan Braun