„Pořadí na vedoucích pozicích se v posledních dnech vyrovnalo a slibuje napínavý souboj o prvenství,“ prozradila nám koordinátorka ankety Pavlína Binková .
Podle organizátorů bude v letošním roce tento okamžik klíčovým momentem. První dvě místa jsou totiž velmi vyrovnaná. „Převážnou část hlasů obdržíme každým rokem až v posledních týdnech. Například v loňském roce obdržela Nadace Partnerství ke 3. říjnu pouze čtvrtinu výsledného počtu – zbývající hlasy přicházely až v posledním týdnu. Pokud by se tento scénář opakoval i letos, znamenalo by to opět rekordní počet hlasů i výtěžek veřejné sbírky,“ uvedla Pavlína Binková, a dodala, že stále může výrazným způsobem rozhodnout veřejnost.
Lípa svobody čeká na vaše hlasy
Jak hlasovat třeba právě pro náchodskou Lípu svobody? Stačí poslat třeba DMS svému kandidátovi. Hlasovat lze ještě příští týden a to až do 10. října, a to třemi známými způsoby: zasláním dárcovské SMS (pro náchodskou Lípu svobody má tvar „DMS STROM5“ na telefonní číslo 87 777, pomocí hromadných hlasovacích archů nebo prostřednictvím hlasovacích kuponů vycházejících ve vybraných časopisech a novinách. Stav bodového konta svého finalisty však již lidé od včerejšího dne nemohou kontrolovat,“ uvádí Pavlína Binková, a dodává, že výsledky se veřejnost dozví až 17. října na Koncertu pro stromy.
Lípa svobody v Náchodě roste již téměř devadesát let v parku u kostela sv. Michala. její kmen má obvod 168 centimetrů a tyčí se do výšky 20 metrů. Do ankety na Strom roku ji navrhli Václav Nýč a Petra Řehounková, žáci 4.C a devátých tříd ZŠ Komenského.
Slavnostní vyhlášení ankety spojené s Koncertem pro stromy, na kterém vystoupí skupina Jablkoň a houslista Jaroslav Svěcený, proběhne v kulturním domě Semilasso v Brně. Během koncertu dojde i k vyhlášení konečného výtěžku veřejné sbírky, do níž přispívá každý, kdo zašle svůj hlas.
Prozatím se letos do ankety zapojilo 25534 osob, což je téměř dvakrát tolik než ke stejnému datu v loňském roce), které tak přispěly částkou zhruba 290 tisíc korun. „Z výtěžku letošní ankety už bylo podpořeno pět výsadeb, které proběhnou během letošního podzimu,“ dodala Pavlína Binková.
Lípu svobody zasadili Sokolové téměř před devadesáti lety
Náchodská Lípa svobody, kterou do ankety Strom roku nominovali žáci a pedagogové ZŠ Komenského má na rozdíl od mnoha jiných stromů svou jasně zaznamenanou historii.
V Náchodské kronice je na stranách 77-78 podrobná zmínka o výsadbě Lípy svobody: „Dne 13. dubna 1919 v 15:30 zasadil Sokol lípu svobody v parku u kostela sv. Michala, blíže ulici proti prvnímu domku pana Škody. Průvod se hnul od nádraží po druhé hodině. Učitel Boh. Kulíř s povýšeného místa zmíněného domku promluvil – jako Sokol – o významu památného zasazení slovanské lípy. Sokolky zapěly a dorost strom zasadil. Starosta jménem městské rady slíbil jej vzíti v ochranu, zapěna po francouzsku Marsseillesa a všechno pak občanstvo zapělo obě hymny národní. Ačkoli počasí příznivé nebylo, nálada hudbou v dobré míře udržena, k čemuž také nemálo přispěla pestrota národních krojů našich děv a malebnými stuhami ozdobená lipka. Zúčastnili se s Hronem všechny vlastenecké spolky náchodské svými deputacemi a hasiči. Po oslavě byl lidový koncert v sokolovně. Touž dobou na Kramolně rovněž lípu svobody zasadili.“
Na zápis odkazující k tradici prvorepublikových výsadeb narazili žáci a vyučující ZŠ Komenského v Náchodě při pátrání po stromech ve svém okolí. Během školního roku se v různých hodinách, včetně výtvarné výchovy, dějepisu, zeměpisu či přírodopisu, opakovaně vraceli k tématu „Strom“. Mimo jiné zmapovali stromy v náchodské Zámecké aleji, vypravili se za osm set let starou a památnou Vejdovou lípou a uspořádali výstavu výtvarných prací. Zjistili také, že samotný Náchod památný strom nemá. I proto se rozhodli lípu, které za rok oslaví 90 let od zasazení, navrhnout k vyhlášení za památnou. Následující školní rok ji pak chtějí podrobně sledovat během všech čtyř ročních období.