Při přebírání páteční pošty na nás v redakci Pardubického deníku čekalo překvapení v podobě obálky s takzvaným kontaminovaným pardubickým kaprem. Šlo o dvě uzené rybičky s nápisem „Pozor, jed“, které do redakce anonymně poslala skupina podepsaná jako „občané Pardubic“. Skupina chce touto formou vzbudit veřejný zájem o podle ní dlouhodobě neřešený problém, kterým mají být staré ekologické škody v areálu pardubické Synthesie.

Dopis byl kromě naší redakce adresován také ministrovi životního prostředí, hejtmanovi a primátorce města.

Text prohlášení doprovodili neznámí organizátoři i průvodním dopisem. Ten tvrdí, že „kontaminovaný pardubický kapr“ je pouze symbolem problému, kterým jsou staré ekologické zátěže. „V areálu pardubické Synthesie jsou desítky let tuny jedovatých látek, stále více nebezpečné. Hrozí znečištění Labe a nikdo s tím nic nedělá. Naše neformální sdružení chce touto formou vzbudit veřejný zájem o problém, na který společnost léta kašle,“ vysvětlili anonymní pisatelé, kteří sami sebe označují jako „obyvatele Pardubic“.

Přestože balíček nebyl doručen do sídla Pardubického kraje, jeho představitelé považují obsah dopisu za užitečný a akci vnímají jako jistý „akcelerátor“ situace. Škoda, že se organizátoři nepodepsali a vzdali se tak možnosti přímého dialogu. „Neřešené ekologické zátěže vzal na sebe stát při privatizaci podniků a o jejich sanaci se má rozhodnout v takzvané superzakázce. My jsme už v minulých letech na vládu v této věci několikrát apelovali,“ komentoval dopis náměstek hejtmana Roman Línek.