Trochu nás vystrašila, ale my s Luckou věděly, že to nebude tak horké, jak vyprávěla. Dorazily jsme na místo okolo čtvrté ranní.

Tak a jsme „doma“. Vila číslo D-278. Na uvítanou nás tu čekal balíček nejpotřebnějších věcí s balenou vodou, mlékem, čajem, pečivem, nechyběly ani sušenky. Claire se s námi rozloučila a my zůstaly ve vile a prohlížely si, jak to všechno vypadá. A čekalo nás nutné vybalování kufrů, ale to počkalo až do následujícího dne.

Ráno nás vstřícně uvítal Vojta s Mirkou, manželský pár, který pracuje v nemocnici již rok a půl. Moc nám v začátcích pomohli, nedokážu si představit, jak těžké by to tu bez nich bylo. Ze zkušenosti z Irska vím, že pomoc od lidí, kteří mají z té země již zkušenosti, je k nezaplacení.

Vojta má auto, tak nebyl problém jet hned druhý den na nákup potřebných věcí. V agentuře nám sice řekli, že je vila plně vybavena, což bohužel nebyla, tak nám nezbylo nic jiného, než dokoupit to nejnutnější.

Hlídá nás tu arabská policie

A jak tu vlastně bydlí „nemuslimové“ ? Většina nemocnic poskytuje ubytovaní v takzvaných compoundech. Je to osada obehnaná zdí, za kterou se nemusí dodržovat žádná muslimská pravidla. Tedy žádná, no tak úplně to pravda není. Budu mluvit konkrétně o našem compoundu. Jmenuje se Granada Compound a má něco málo přes tři stovky vil a okolo tisíce obyvatel. Bohužel, se tu v minulosti porušovala pravidla chování, a proto nás tu hlídá arabská policie.

Než se dostanete dovnitř je nutné projet přes tři prohlídky. Na té první se vám kouknou pod kapotu, zda tam nemáte bombu a zkontrolují spodek celého auta, takovým zrcátkem. Druhá kontrola je jen na oko ale musíte počkat, než vám uvolní zátarasy a na třetí kontrole to probíhá stejně. Je dobré, že po nějakém čase vás tu už znají a tak se kontrola dělá pouze na oko.

V compoundu nám nuda nehrozí

Náš compound je vybaven šesti bazény. Jeden hlavní, ve kterém si můžeme dopřát i vlnobití a pět malých. Máme štěstí, jelikož jeden z těch malých je hned vedle naší vily. Poté je tu posilovna, sauna, pára, dva squashové kurty, bowling, venkovní kurty na tenis, volejbal či basket. Okolo nechybí ani čtyři dětská hřiště. Lékaři tu bydlí s celými rodinami. Máme tu i supermarket, malou lékárnu a salon krásy. Člověk je tu zavřený, ale nenudí se.

Bohužel, v našem compoundu bydlí i muslimové, ale žádný z nich nesmí být Saud. Kdo by z domácích taky bydlel v compoundu, že? Tak tu potkáváme zahalené ženy a bylo nám doporučeno nechodit v bikinách k hlavnímu bazénu, ale pouze v jednodílných plavkách. Jinak tu můžeme dělat cokoliv.

Návštěvy za námi sice mohou, ale musíme je předem nahlásit na security, aby je pustili dovnitř. Mohou se zdržet do půlnoci. Tedy k nám můžou pouze ženské návštěvy, pokud chceme pozvat muže, musí to za nás udělat Vojta jako muž. Když je tu manželský pár může pozvat obě pohlaví. Maximálně, myslím, asi patnáct lidí, třeba když se slaví narozeniny.

Zdá se vám to asi hrozné, ale my Češi jsme národ vynalézavý a se vším si tu hravě poradíme.

Markéta Klemmová