Jako správné ženy jsme byly zvědavé na nově otevřené obchody a těšily se, že si něco hezkého koupíme. Dorazily jsme na místo, zaparkovaly a nadšeně se vydaly ke vchodu. Uvnitř nás uvítal personál milými úsměvy a krásnou květinovou výzdobou, což bylo asi jediné, co bylo v den otevření připraveno. Centrum je rozlehlé a má dvě patra. Ale k našemu zklamání otevřeli jen pět obchodů. Ostatní byly stále ještě ve výstavbě, některé vypadaly, že budou potřebovat ještě pěkných pár měsíců na dokončení.

Lehce zklamané jsme si vše prošly, nasedly do auta a vrátily se zpět do vily. Tak takhle se v Kataru otevírají nákupní centra. Teda minimálně toto jedno. Nikdo neví, kdy se otevřou ostatní obchody. Já tam každopádně zavítám až tak za měsíc nebo dva.

Všude špína, nářadí a součástky

Nedávno jsem si také půjčila auto, abych byla svobodná, co se pohybu po Doze týče. Bydlíme celkem daleko od centra všeho dění a mé kamarádky mám také z ruky, takže se mi auto velice hodí. Za nějakou dobu si pořídím své vlastní, ale než se mi naskytne nějaká lákavá nabídka, budu jezdit v půjčeném. Pokud znáte ty správné lidi, máte měsíční půjčení za velice dobrou cenu. Není to luxusní auto, ale na mé popojíždění opravdu stačí.

Po par dnech ježdění se mi rozbila klimatizace. Auto bez klimatizace je tu jako auto bez motoru. Mám polední pauzu od dvanácti do čtyř hodin a asi si dovedete představit, jaké jsou v těchto hodinách venkovní teploty.

Zavolala jsem společnosti, od které mám auto půjčené a dohodla si schůzku na sedmou hodinu. Spolu s řidičem jsme dojeli do ulice plné opravářů a zastavili před malým zajímavě vypadajícím obchodem. Všude špína, válející se automobilové součástky a spousta nářadí. Přivítal nás sympatický stařík. Když zjistil co je za problém, otevřel kapotu auta a posvítil si dovnitř miniaturní žárovičkou. Bylo zhruba osm hodin a to je tu už celkem tma. Slunce zapadá okolo šesté hodiny.

Tak jestli tenhle pán opraví klimatizaci, to budu koukat, proběhlo mi hlavou. Vše mi přišlo jak z nějakého dokumentárního filmu ze zemí třetího světa a ne z jedné z nejrychleji se rozvíjejících zemí světa. Po zhruba deseti minutách mě muž vyzval, abych zapnula klimatizaci. K mému velkému údivu vše fungovalo tak, jak má. Nebudu vám raději popisovat nářadí a způsob, jakým to ten pán opravil, ale klimatizace fungovala. Poděkovala jsem, dovezla řidiče zpět do půjčovny a vrátila se do naší vily obohacena o další neskutečný a nezapomenutelný zážitek.

Markéta Klemmová