„Jedná se o jeden z neunikátnějších nálezů, které se nám podařilo získat. Podle všech předpokladů se jedná o posvátný kámen někde z doby kolem roku 50 před naším letopočtem,“ ujal se archeolog a kurátor sbírek Jan Tůma představování nepřehlédnutelného přírůstku v expozici pravěku.

Kámen, jehož nálezové okolnosti nebyly úplně ideální, byl objeven v roce 2004 při výkopových pracích na místě někdejšího keltského sídliště v Říkově u České Skalice.

„Začala se stavět tovární hala o které nám nikdo neřekl. Zrovna když jsme tam dorazili a koukali se vyděšeně, jak nám ničí archeologickou lokalitu, tak se bagr do něčeho zakousl a nemohl se prohrabat.

Po chvíli snažení vytáhl bagrista tenhle kámen,“ ukázal na rozměrný pískovec s vyrytými stopami po lžíci. „Můžete si na něj klidně sednout, udrží vás, můžete ho prozkoumat, ohmatat,“ vyzval přítomné Jan Tůma, a upozornil je i na další zajímavost.

„Když se kouknete z boku, tak tam uvidíte nenápadné vyryté znaky. U nich zatím nemáme úplně jasno, co znamenají. Určitě ale nápis nevznikl během skladování, protože ho máme na fotografii hned po vykopání,“ ujistil, že se nejedná o novodobý zápis vzniklý třeba při stěhování. Muzeum je totiž od nálezu čtvrtým místem jeho pobytu.

Před opuštěním vesnice posvátný kámen pohřbili

Unikátní nález bezmála 400 kg těžkého kamene z jemnozrnného pískovce nechává tlačí před sebou ještě mnohé otazníky. Na nalezišti je zarážející téměř úplná absence jiných nálezů. Zdá se, že obyvatelé zřejmě vesnici opustili sami, přičemž si odnesli vše cenné a nepoškozené. Předtím však pietně posvátný kámen pohřbili. Podle zjištěné archeologické situace ho nejdříve pokáceli do středu kultovního objektu, a ten pak celý zasypali říčním pískem.

Nechybělo ani oficiální přivítání v obřadní síni náchodské radnice, kde přítomné pozdravili starosta Jan Birke a místostarosta Miroslav Brát.
Náchodští a Partizánští školáci si vyzkoušeli přeshraniční výměnu