Z počátku se minerálce z hlubin země příliš nechtělo, ale porodní obtíže byly záhy odstraněny a voda začala téci. „Jednalo se v podstatě jen o drobný technický detail – museli jsme vhodně nastavit ty správné ventily. Ale jak vidíte už je vše v pořádku a teď to poběží každý den od osmi ráno do 20 hodin,“ uvedl náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka, který přidal i několik technických informací.

„Na každém ze tří pítek jsou čtyři výtoky. Z osmi nyní bude téci minerální voda z vrtu Jan a ze čtyř Běla. Na pítkách jsou nainstalovány piezo tlačítka a po lehkém dotyku se spustí voda na 40 až 50 vteřin. Za tu dobu je možné napustit jeden a půl litrovou láhev. Na každém z vrtů jsou ale i dva průtočné výtoky z nichž poteče minerálka stále, aby v potrubí permanentně cirkulovala voda a nemnožili se tam nějaké bakterie,“ vysvětluje Jan Čtvrtečka princip minerálních pítek.

Další krok na obnově lázeňství v Náchodě potěšil i starostu Jana Birke. „Dnes už to je v podstatě plnění si snu, ale kdyby mi někdo před pěti lety někdo řekl, že se to takhle povede, tak bych si myslel, že se zbláznil.“

Léčivý bazén

Minerálka, která vyteče a neskončí v lahvích příchozích ale zbůhdarma nevyužitá hned v kanalizační soustavě nemizí. Podzemním svodem odteče do nedalekého pochozího bazénku. Ten je rozčleněně na tři nádrže, které se postupně přepadem naplňují a teprve potom voda odteče do dešťové kanalizace. Pochozí bazének lze trochu přirovnat ke Kneipovu chodníku, kde střídáním pobytu ve vodě různých teplot dochází ke zlepšení prokrvování nohou. V Bělovsi má bazének sice jen jednu teplotu, ale chůze ve vodě po oblých kamenech příjemně promasíruje chodidla a zejména v horkém létě osvěží tělo.

Tím, že letní pítka nebyla dosud v provozu, tak se při jejich včerejším zprovoznění přišlo na některé záležitosti, které je potřeba ještě upravit. „Jedná se primárně o technické části provozu. Musíme v soustavě přidat ještě některé elektroventily, abychom mohli vše ovládat automaticky a nemuseli to každý den ručně zavírat a otevírat,“ dodává místostarosta, že je potřeba doladit ještě nějaké „vychytávky“ pro lepší komfort obsluhy i samotných návštěvníků.

Běla nebo Jan?

Co se rozdílu chuti dvou minerálek z různých vrtů týče tak v nich vidí náchodský místostarosta rozdíl. "Na první ochutnání je podle mě Běla jednoznačně ostřejší než Jan - má více bublinek," dodává.

Jedním z prvních, kdo si přijel načepovat novou Bělu byl Rudolf Kretschmer ze Zdoňova. „Dnes jsem ji ochutnal poprvé, je dobrá,“ pokyvuje hlavou a po očku sleduje nádoby plnící se minerálkou. „Jezdili jsme už před lety pro Idu,“ zmiňuje starší a známější „sestru“ Běly. „Tu jsme si dříve kupovali stáčenou v zelených lahvích,“ vzpomíná na dobu před více než dvaceti lety, kdy v Náchodě ještě fungovala stáčírna minerální vody. „Ida byla jiná, více sytější. Ale i Běla je dobrá,“ šroubuje víčko na hrdlo zaplněného kanystříku a uvolňuje místo dalšímu zájemci.

Pro turisty

Kromě spuštění pítek byla v prvním patře Vily Komenský otevřena i pobočka turistického informačního centra, která bude od května do září otevřena pro potřeby návštěvníků po celý týden od 9 do 18 hodin s třicetiminutovou polední přestávkou (12 - 12.30 hod.).

Jiří Řezník