Přivedl ho k tomu dědeček, který se znal s jedním z majitelů lázní Miroslavem Borůvkou.

Pracuje, protože má běloveské lázně rád

„Starám se o Jiráskův statek, celý areál lázní a budovu bývalé stáčírny Idy," vyjmenovává mladý muž v pracovním oblečení, kšiltovce a rukavicích. Dodává, že vše dělá z vlastní vůle, protože má lázně rád a než sedět doma, bude radši dělat něco užitečného. V lázních dokonce i občas přespává, aby to tam nebylo tolik opuštěné.

Jeho „dobrovolnictví" začalo 16. února 2003. „Tenkrát vypadaly lázně ještě docela dobře, například střechy byly v pořádku," vzpomíná. Nyní má práce až nad hlavu.

„Pomocí prken zadělávám rozbitá okna, zabezpečuji celý areál lázní i stáčírny, připevňuji cedule se zákazem vstupu, hlídám objekt před zloději," vyjmenovává některé z pravidelných činností.

Zabrat mu dají i tráva a náletové dřeviny a plevel. „Každé dva až tři měsíce seču, a to nejen v areálu lázní, ale i v okolí. Je to asi dva a půl hektaru. Používám křovinořez. Náletové dřeviny odstraňuji každý třetí rok. Starám se i o chodník a cestu od Bonata k lomu, přestože tento úsek patří městu," říká David Troutnar, který má na starosti i nově opravený prameník. Uklízí okolo něho i uvnitř.

Napilno má i v areálu bývalé stáčírny kyselky Idy. Budova je v zachovalém stavu, ale opravuje ploty, seče trávu, uklízí uvnitř objektu.

Nejvíce ho trápí časté návštěvy zlodějů a potulující se mládeže, což nikdy nepřináší nic dobrého.

Zloději a vandalové ho nenechají v klidu

„Nachytal jsem už desítky mladých lidí. Ti v budově ničili vybavení, rozbíjeli okna, rozdělávali oheň a dělali nepořádek. Vždy přivolávám policii," rozčiluje se a dodává, že pokud jsou pachatelé mladší patnácti let, špatně se to řeší.

Přistihl i několik zlodějů, kteří se s kárkou vydali na lup. Takové návštěvy jsou podle něho časté.

Vše, co mělo ještě nějakou hodnotu bylo už odstraněno a schováno do bezpečí, jelikož pro zloděje byla budova dobrým zdrojem hlavně těch předmětů, které šly zpeněžit ve sběrnách. „Nyní jsou objekty zabezpečené a dobrým pomocníkem je i průmyslová kamera," varuje případné lapky před další nevítanou návštěvou .

Slovy chvály nešetřil náchodský místostarosta Tomáš Šubert. „Myslím, že David Troutnar se stará o areál dobře. Když se v loňském roce připravoval opravený prameník, tak posekal trávu, uklidil a vyčistil okolní prostor. Nyní o něho pečuje, je ochotný a pracovitý," nechal se slyšet místostarosta.