VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benefice v zahradě Vily Čerych pomůže historickému rozáriu

Česká Skalice – Obnova a údržba českoskalické kulturní památky Vily Čerych se neobejde bez podpory dárců a sponzorů. Centrum rozvoje Česká Skalice proto každoročně, a to již od roku 2007, pořádá „Benefice pro zahradu Vily Čerych".

22.9.2012
SDÍLEJ:

Zahrada Vily Čerych Foto: L. Doležal

Tuto neděli v České Skalici od 14 hodin bude v zahradě Vily Čerych benefice, která je zaměřena na obnovu historického rozária.

„Pro návštěvníky jsme přichystali bohatý program. Vystoupí folková skupina Kantoři z Hradce Králové pod vedením Jana Filipa. Následovat bude přehlídka regionálních historických postav v dobových kostýmech doplněná vyprávěním, verši, zpěvem a stylovou hudbou, a to vše v režii Anny Řehákové," informovala předsedkyně sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice Květa Ležovičová a dodala, že kromě zajímavého programu návštěvníci pomohou i dobré věci.

„Každý, kdo si zakoupí vstupenku na benefici v hodnotě sto deseti korun, tak přispěje k obnově rozária," upřesnila Ležovičová. „Věříme, že se podaří získat potřebné prostředky a rozárium opět zkrášlí a provoní zahradu Vily Čerych," doufá předsedkyně sdružení.

Růžová zahrada časem zanikla

Z předešlých benefic už pořídili do zahrady deset dřevěných laviček a dvě lavice do altánu. Díky velkorysosti firem i veřejnosti se v dalších letech podařilo instalovat sedm nových zahradních lamp. Od roku 2010 se získávají finance na obnovu růžové zahrady – rozária, které po roce 1948 úplně zaniklo.

Zatím se prý podařilo s pomocí veřejnosti, dárců a sponzorů získat více než 63 tisíc korun. Lidé, kteří chtějí pomoci, si mohou zakoupit pohlednici v ceně 80 korun – Kup si svoji růži, která je k dostání v Regionálním informačním centru v České Skalici. Svou účastí na nedělní „Benefici pro zahradu Vily Čerych" rovněž přispějí ve formě vstupného.

Zahrada Vily Čerych se rozkládá na ploše větší než jeden hektar, je bohatě členěna a osázena vzácnými dřevinami. Zahradu založil v roce 1924 přední český architekt Josef Kumpán Majitelé objektu, rodina Čerychova, musela rodinné sídlo po komunistickém puči v roce 1948 opustit a objekt začal sloužit jiným účelům – politické škole a od roku 1953 jako zdravotní středisko.

Zahrada časem zarostla a zpustla. Po roce 1990 se vila v rámci restituce vrátila zpět do rukou Čerychových. Bratři Ladislav a Jiří Čerychové ji  v roce 2001 darovali Nadaci rozvoje občanské společnosti.

Od roku 2003 vzdělávací středisko Vilu Čerych provozuje občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice, které se snaží objektu i zahradě navracet její původní krásu a důstojnost. Daří se to také  díky finanční podpoře štědrých dárců a mecenášů.

(bn)

Autor: Redakce

22.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení