Od začátku závodů ukazoval, že se nenechá zastrašit a všech sedm platných bodovaných disciplín se držel na čele startovního pole.

„Do závodů jsem šel s cílem vyhrát pohár. Nebylo to jednoduché soupeřit s devětadvaceti zkušenými piloty. O body se bojovalo až do úplného konce. Některé disciplíny byly obtížné, počasí nebylo vždy pro létání ideální. Nakonec se to ale podařilo a jsem velice šťastný, že jsem putovní pohár vybojoval a ten zůstal v domovském klubu," svěřil se po převzetí poháru vítěz Orlíkovských přeháněk David Mach. 

S průběhem závodů byli spokojeni i pořadatelé, na kterých byla při nedělním vyhlášení výsledků vidět už značná únava.

„Letos poprvé za celou historii pořádání závodů se letělo sedm platných disciplín během osmi dnů. S průběhem jsem nadmíru spokojený. Dvanáct ročníků bylo zapotřebí, aby pohár zůstal doma. Tak to je to nejlepší, co jsme si mohli přát. S místními piloty jsme spokojeni a zejména s Davidem Machem, který podal perfektní výkon. Bylo vidět, že to nebyla náhoda, protože se držel na špici po celé závody. Dokázal, že s větroněm umí a ukázal též starým zkušeným pilotům, že si s nimi dovede poradit. Ustál to i psychicky. Bojoval mezi tvrdou konkurencí, kterou představovalo i několik vítězů z předešlých ročníků," zhodnotil závody jejich ředitel Petr Jirásek.

Závody byly
v duchu fair play
„Po celé závody nám vyšlo perfektní počasí. Na předpovědi se ale nedalo spoléhat, a tak se těžko určovaly vhodné tratě. Všichni závodníci byli nakonec spokojení. S piloty byla dobrá spolupráce, žádný konflikt se nevyskytl, nic se nerozbilo a po sportovní stránce bylo vše čisté," shrnul závody hlavní rozhodčí Antonín Teichman.

Své nadšení neskrýval ani trenér a otec vítěze Miloš Mach. „David podal velice dobrý výkon! Tentokrát jsem spokojený, že to dotáhl až do konce. Dal i na moje rady a pohlídal si to až do úplného konce," řekl.

V hlavním závodě Orlíkovských přeháněk startovalo v letošním roce devětadvacet pilotů z Čech, Polska, Německa a jeden pilot si přijel zazávodit až z Anglie. Současně se konala i klubová soutěž kombi, ve které startovalo jedenáct pilotů z Čech, Polska a Německa.

Na piloty čekala také zábava
Pro piloty byl připraven i zábavný program. Ve volném dni jeli na přátelskou návštěvu na vysokovské letiště. V pátek večer jim zahrála rocková kapela a po poslední sobotní disciplíně vše zakončili při „hangár party". Po posledním přespání následovalo v neděli dopoledne ještě slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům. Potom nezbývalo, než se rozloučit a vyrazit na cestu do svých domovů.

Tím však život na velkopoříčském letišti nekončí. Už tento víkend se zde bude konat Evropský pohár leteckých modelářů. To je rovněž lákavá podívaná pro diváky. Nejen, že si budou mít možnost prohlédnout obří makety letadel, ale mohou sledovat také ve vzduchu, jak si s jejich ovládáním poradí evropská špička soutěžících.