Ve středu 11. října v 15 hodin by měla být čerpací stanice, na kterou šestitisícová gmina čekala dlouhých 13 let, konečně zprovozněna. A že by to byla náhoda, že čerpací stanice bude s velkou slávou otevřena jen čtyři dny před nedělními volbami, nevěří snad nikdo. Už i polská opozice poukázala na to, že petrochemický koncern Orlen chce nízkou cenou pohonných hmot pomoci vládnoucí národně konzervativní straně Právo a spravedlnost (PiS) k dobrému výsledku v nedělních volbách. Polský stát je vlastníkem více než 27% akcií Orlenu, v jehož čele stojí Daniel Obajtek, spolustraník lídra vládní strany PiS Jarosława Kaczyńského.

Zbrusu nová stanice společnosti Orlen, která na polské straně hranice drží stále cenu naturalu i nafty těsně pod hranicí šesti zlotých za litr (cca 32,63 kč/l), by podle našich informací měla být otevřena už příští týden.
Orlen potěší spořivé motoristy, brzy roztáhne svá palivová křídla u Meziměstí

Na otevření čerpací stanice postavené jen necelých šest kilometrů od hraničního přechodu ve Starostíně netrpělivě čekají také čeští motoristé. Orlen na polské straně hranice stále drží cenu naturalu i nafty těsně pod šesti zlotými za litr (cca 32,63 kč/l), což je výrazně méně, než kolik stojí pohonné hmoty u nás.

Zdroj: Jiří Řezník

A právě možné obavy z toho, že by se cisterna mohla díky zvýšenému zájmu motoristů o relativně levné PHM vyprázdnit ještě dříve, než bude po volbách, odsouvaly otevření čerpací stanice co nejblíže k termínu voleb. „Podle našich neoficiálních informací z Orlenu se otevření odkládalo na poslední chvíli před volbami kvůli obavě z obtížných dodávek paliva na stanici. Kapacita 35 000 litrů cisterny by při zvýšeném zájmu motoristů z obou stran hranice vydržela jen dva až tři dny. Pokud by nebyla zajištěna další dodávka, mohlo by se v sobotu nebo v den voleb stát, že bude cisterna na dně a nově spuštěné výdejní stojany nečekaně selžou," uvádí polský Dziennik Wałbrzych.

Benzin a nafta za 32,90 byl velkým nedělním lákadlem.
Polské ceny benzinu v Česku? Jen na jeden den. Orlen v příhraničí zase zdražil

V Mieroszówě fungovaly v minulosti dvě čerpací stanice. Obě byly ale před 13 lety uzavřeny. Jedna byla v místě, kde dnes stojí nový Orlen, a druhou Petrochemii pomalu pohlcuje příroda jen pár set metrů za státní hranicí v místní části Golińsk. Motoristé z Čech mohou jen litovat, že se Poláci nerozhodli obnovit právě tuto benzinku, protože k ní by to měli ještě o několik kilometrů blíže.

Je nová benzinka „předvolební klobása"?
Výstavbu čerpací stanice v Mieroszówě přislíbil v červenci 2020 ministr Michał Dworczyk. V říjnu starosta Andrzej Lipiński oznámil, že podle dohody bude stanice spuštěna na přelomu let 2021 a 2022. Už tehdy však regionální Dziennik Wałbrzych prorokoval, že se její výstavba posune co nejblíže k termínu podzimních voleb 2023. A to se také potvrdilo.