Jak to bude vypadat s celoplošným testováním nemají proto jasno ani v Hospici Anežky České v Červeném Kostelci, který pečuje o nevyléčitelně nemocné . „Pravděpodobně se nás to také bude týkat, ale chybí nám informace. Aktuálně to řešíme, protože je kolem toho nařízení celá řada nejasností,“ říká ředitel hospice Miroslav Wajsar.

„Testy zatím nemáme k dispozici a není ještě příliš zřejmé, jak to bude s jejich financováním. Rozhodnutí o plošném testování sice padlo, ale podrobnější informace bychom se měli dozvědět v nejbližších dnech. Ale to je myslím problém napříč celou republikou,“ je si vědom Miroslav Wajsar.

Covid-19 lůžka který vyčlenila Náchodská nemocnice v rehabilitačním pavilonu, kde se starají o pacienty s koronavirem
S koronavirem bojují další domovy důchodců na Rychnovsku

Ani Hospici Anežky České se koronavirus nevyhnul. „Máme nějaké případy pozitivně testovaných mezi personálem i mezi pacienty. Je to náročné, ale nějak to zvládáme. Určitě bychom ale byli rádi, kdybychom sehnali pomoc, zejména co se týče zdravotních sester. Ale uvítali bychom podporu i ošetřovatelů či pracovnic v sociálních službách,“ dodává Wajsar, a upřesňuje, že o tři desítky klientů se stará více než dvacítka zaměstnanců.