V loňském roce se silničního běhu Hronov Náchod zúčastnilo 590 běžců a pořadatelé doufají, že letos jejich počet zase o něco stoupne.

„Začínali jsme kdysi na 300 závodnících, každý rok se účast o stovku zvedá. Takže věříme, že letos bychom těch 700 mohli pokořit. Už nyní, týden před závodem máme přihlášených 310 běžců, přičemž největší nápor očekáváme tradičně až v pátek a sobotu, těsně před závodem. Záleží samozřejmě i na počasí, ale věřím, že těch sedm stovek by mohlo padnout," očekává Jaroslav Rufer, hlavní organizátor závodu.

Letošní běh odstartuje v 10:30 hodin již tradičně z náměstí v Hronově. Cíl čeká závodníky na náměstí T. G. Masaryka před městskou radnicí v Náchodě. Vyhlášení vítězů proběhne ve 12:15 hodin v obřadní síni Městského úřadu Náchod.

Proč by se měli třeba i fanoušci tohoto závodu zúčastnit? „Podle nejstaršího silničního běhu v Evropě na trase Běchovice Praha se našemu závodu přezdívá „Malé Běchovice", což je velká pocta. Je to prostě jiný závod. Většina podobných podniků má tendence běhat jen na okruhu, ale my propojujeme dvě města, je to rozhodně náročnější. Navíc je zde i zdravá rivalita mezi náchodskými a hronovskými běžci, kteří proti sobě na trati bojují. Spousta závodníků se k nám rok co rok vrací. Věřím, že třeba 300 z nich bude stejných, dalších 300 budou nováčci. To by bylo skvělé," říká Jaroslav Rufer.

Závod je určen široké veřejnosti, současně je i přeborem okresu Náchod mužů a žen v silničním běhu pro rok 2014. Je rovněž zařazen do 10. ročníku běžeckého seriálu Mizuno Running Cup 2014 a do Velké ceny východních Čech v bězích pro rok 2014. Akce se v letošním roce stala rovněž součástí nového projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož generálním partnerem jsou České dráhy a mediálním partnerem je Deník.

Ačkoliv se jedná už o 57. ročník a organizátoři jsou léty prověřeni, letos byli v přípravách přece jen nemile překvapeni.

V organizaci jsou už profesionálové

„Co se týče závodu jako takového, tak je vše v pořádku a můžu říct, že jsme připraveni. Organizujeme ho už 23 let a máme v tom velkou praxi. Teď nám ale trochu dělají vrásky řemeslníci, kteří přímo před radnicí v Náchodě, kam mají závodníci dobíhat, postavili lešení a vytrhali zde dlažbu. Slíbili ale, že do pátku bude vše hotové, takže věříme, že to tak skutečně bude," říká s nadějí Rufer.

Nečekaným oříškem jsou také nové dopravní úpravy. „Těsně před cílem jsou teď nové kruhové objezdy, tak jen doufáme, že závodníci nakonec nezatočí někam špatně, ale dorazí do správného cíle. Toto místo si budeme muset opravdu ohlídat. Teprve tady se asi ukáže ta naše letitá organizační praxe," říká s nadsázkou Jaroslav Rufer, jehož pětačtyřicetičlenný tým akci připravuje už od května.

Na startu závodu se běžně objevují všechny kategorie běžců, od dětí kolem dvanácti a třinácti let až po veterány. Trať z Hronova do Náchoda už absolvoval i sedmaosmdesátiletý kmet. Výjimkou nejsou ani zahraniční účastníci z Ukrajiny, Polska, Slovenska, Velké Británie nebo Maďarska.

„Závodníci poběží podél řeky Metuje po rovině a mírně z kopce. Je to jednoduchá trasa a v podstatě sprinterský závod," přibližuje náročnost tratě Rufer.

Ve startovním poli známé tváře

Není proto divu, že se do závodu přihlašují většinou sportovci, kteří získávají trofeje na republikových závodech. Ve startovním poli by se letos měla objevit i lyžařská reprezentantka Eva Vrabcová-Nývltová, které loni běžela poprvé a ihned vyhrála, navíc s časem těsně kolem rekordu. A právě jeho hodnotu, jak všichni doufají, letos pokoří. Diváci zde však zahlédnou i dvojici patronů projektu ČUS Sportuj s námi cyklistu a olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého a herce a režiséra Jakuba Koháka.

Putovní štít města Náchoda

Motivací pro účastníky silničního běhu Hronov Náchod však nemusí být pouze možnost potkat se se známými hosty, ale i spousta zajímavých cen, které jsou připraveny. Organizátoři přitom mysleli opravdu na každého. Absolutní vítěz závodu získá na jeden rok věčně putovní „Štít města Náchoda". Okresní přeborníci obdrží diplomy, tři nejlepší závodníci v jednotlivých kategoriích si odnesou věcnou cenu podle vlastního výběru. Soutěžící, kteří se umístí v první desítce, získají i finanční odměnu, částka pro vítěze činí 5 000 korun. Zvláštní cena je připravena také pro nejstarší a nejmladší účastníky závodu, odměněni budou ale i ti, kteří v den závodu slaví narozeniny nebo jmeniny. Třicet šťastně vylosovaných účastníků závodu obdrží další hodnotné ceny. A pořadatelé myslí i na rekordmany pokud se někomu podaří překonat traťový rekord, odejde domů bohatší o 1 000 korun.

Organizátoři mimo jiné připravují i odvoz závodníků na start do Hronova z horní části náchodského náměstí. Odjezdy jsou naplánované postupně mezi 8:30 a 9:30 hodin.

O projektu „ČUS Sportuj s námi"

„ČUS SPORTUJ S NÁMI" je projekt České unie sportu, který zahrnuje více než 180 vybraných sportovních akcí v celé České republice pořádaných v průběhu roku 2014 a je organizován za pomoci Servisních center sportu v krajích a okresech. Jeho cílem je motivovat veřejnost především děti a mládež k širšímu zapojení do nejrůznějších pravidelných sportovních aktivit nejen v soutěžních podobách. Patrony projektu jsou olympijští vítězové, snowboardistka Eva Samková a biker Jaroslav Kulhavý, a také herec a režisér Jakub Kohák. Generálním partnerem jsou České dráhy, a. s., jedním z mediálních partnerů je také Deník.