To, že pouze střecha nad hlavou a možnost pracovního uplatnění někdy nestačí, vědí i v Diakonii Broumov, kde již druhým rokem realizují projekt, podporovaný Evropským sociálním fondem s příhodným názvem „Střecha pro všechny“, ve kterém vedle ubytování a pracovní terapie nabízejí lidem bez přístřeší také sociální poradenství a komplexní psychologický servis.


Koordinátorka projektu Marie Suchánková potvrdila, že Diakonie Broumov je tou nejvhodnější organizací, ve které se podařilo vytvořit velmi dobře fungující tým, kde úzká spolupráce mezi sociálními pracovnicemi a psychologem je důležitým stavebním kamenem projektu, a zaručuje i jeho úspěšnou realizaci.

„Většina uživatelů přichází do Diakonie Broumov přímo z ulice, z toho důvodu je nabídka uspokojivého ubytování a pracovního uplatnění jakousi první pomocí v jejich nelehké životní situaci,“ ví Marie Suchánková, a dodává, že kromě této primární pomoci spočívá hlavní význam projektu v poskytování sociálního a psychologického poradenství. „Náplní sociálního poradenství je poskytování informací přispívajících k řešení nepříznivé situace uživatele, pomoc a podpora při vyřizování osobních záležitostí,“ vyjmenovala koordinátorka projektu.


Jak taková pomoc vypadá v praxi? Na sociální pracovnici se se žádostí o pomoc obrátí uživatel, který nemá žádné osobní doklady ani finanční příjem. Uživateli je nutno nejdříve pomoci s vyřízením potřebných dokumentů, aby mohl podat žádost o občanský průkaz.


Dalším krokem je zajištění příjmu – sociální dávky, invalidního důchodu, starobního důchodu apod. Na uživatele, který již má finanční příjem, velmi často čeká vyrovnání se se závazky z minulosti – dluhy na pojistném, výživném či nesplacené půjčky.


Pro uživatele je toto velmi psychicky náročný okamžik při jeho snaze o začlenění zpět do společnosti a právě to je ten vhodný čas na psychologické poradenství.


A v čem tedy spočívá? Na to odpovídá psycholog David Čáp: „V prvé řadě je to informace pro uživatele o tom, že mohou mluvit o všem, co je potkalo, jak se ocitli v dané situaci nebo co je právě trápí na pracovišti nebo ubytovně a také, že s jejich informacemi budu zacházet diskrétně. Můžeme to nazvat jakýmsi lékařským tajemstvím.“