Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Billu opět chtějí cpát ke klášteru

Broumov -  O více než pět a půl tisíce metrů čtverečných lukrativního pozemku v sousedství broumovského kláštera usilují developeři firmy Probus Real. Ti přišli za broumovskými zastupiteli se žádostí o odkoupení areálu někdejšího měšťanského pivovaru.

7.10.2016 2
SDÍLEJ:

PIVOVAR A KLÁŠTER jsou v těsném sousedství. O tom, jestli místo pivovaru bude stát Billa rozhodnou zastupitelé.Foto: Deník/Jiří Řezník

INVESTOŘI OPRÁŠILI STARÝ ZÁMĚR

Společnost Billa chce prý do pěti let postavit v ČR 200 nových prodejen. „A Broumov je jedním z těch dvoustovek puntíků na mapě. Dostali jsme písemnou nabídku, že mají zájem o celý areál pivovaru," potvrdil starosta Jaroslav Bitnar, že by takřka v centru města mohla stát velkoprodejna.

S takovým záměrem přišla na broumovskou radnici soukromá investiční firma již podruhé. Billu na stejném místě chtěli developeři postavit již před devíti lety. Tehdy tuto nabídku předložila starostka města Libuše Růčková. Zastupitelé však záměru zelenou nedali.

POTŘEBUJE MĚSTO DALŠÍ MARKET?

Stejně jako před lety i nyní záměr vyvolal živou diskusi mezi broumovskými zastupiteli. Jiří Myšák se nahlas zamyslel, zdali není třetí supermarket pro osmitisícové město zbytečností. „Aby za dva, tři roky nezjistili, že to pro ně není zajímavé a nezůstal tu opuštěný objekt," vyslovil obavu mnohých.

Ujištění jednatele Probus Real, že by šlo minimálně o sedmiletý „vztah" ale asi příliš nikoho neuklidnil.

Žádná z politických stran, ani nikdo ze současných zastupitelů nešel před dvěma lety do komunálních voleb s tím, že by voličům sliboval vyřešit budoucnost někdejšího měšťanského pivovaru. Přesto mají Broumovští tento horký brambor opět v dlaních.

OPĚT SE SERVÍRUJE OŽEHAVÉ TÉMA

„Rozhodně jsme se necítili na to, že budeme řešit celý pivovar neměli jsme to v předvolebním programu. Je to příliš ožehavé téma," je si vědom starosta Jaroslav Bitnar. „A skoro mám strach to začít nějak řešit: další komunální volby budou v roce 2018, otázka pivovaru bude opět v nějaké polovičaté odpovědi a někdo si zase postaví předvolební kampaň na tom, že to vyřeší," nechce se dostat do slepé uličky starosta.

TEHDY JASNĚ PROTI, NYNÍ TO TAK JASNĚ NEVIDÍ

Na prezentaci developerského záměru někteří služebně starší zastupitelé porovnávali situaci před devíti lety a nyní. „Tehdy to hlasování pro mě nebylo vůbec těžké hlasoval proti, protože formulace nabídky nevylučovala možnost, že se v historicky cenném území bude stát klasický kvádr, který není hezký ani na předměstí velkých měst," říká Jiří Veselý, který tehdy Deníku řekl: „To místo si zasluhuje lepší osud než aby na něm vyrostl jenom obchod."

S odstupem času ale vidí situaci jiným pohledem. „Pro mně osobně není možnost vybudování obchodního centra zcela nepředstavitelná. Za podstatné ale považuji přesné vymezení podmínek, které musíme stanovit. Inspirací nám mohou být obchody v historických centrech měst na západ od našich hranic. Nejsem si ale jist, zda by omezující podmínky investor akceptoval v takovém případě by ale město mělo mít alternativní projekt a nenechat budovu dále jen chátrat," říká Jiří Veselý.

NA STRATEGICKÉ MÍSTO MÁ MÍT VLIV MĚSTO

Proti záměru výstavby prodejny v bezprostřední blízkosti kláštera vystupoval v roce 2007 nejostřeji tehdejší zastupitel Petr Staněk. Ten ze svého pohledu na věc neuhnul ani o píď.

„Je mi jasné, že klidně prodáme sami sebe, když to bude na pár let výhodné. Ve vztahu k organismu města a jeho fungování však nelze přemýšlet takto krátkozrace a alibisticky: město, za které po určitý zlomek času zodpovídáme, trvalo dlouho před námi a bude trvat i po nás pokud ho tedy díky své nekompetenci nezničíme," zdůrazňuje historik architektury Petr Staněk, že nejde ani tak o budovu bývalého pivovaru s níž si město neví rady, nýbrž o obrovský a velmi důležitý veřejný pozemek. „Jedná se o strategický veřejný prostor v centru města a my ho klidně prodáme nějakému developerovi. Tomu říkám prozíravost! Bravo Broumove!"

Podobného smýšlení je i ostřílený zastupitel Arnold Vodochodský. „Broumov má za sebou 760 let své existence a doufám, že dalších 760 let má před sebou. Věřím, že město do budoucna vymyslí něco užitečnějšího pro využití toho prostoru," říká Arnold Vodochodský, který je jedním ze šesti členů nově utvořené pracovní skupiny, která se bude nabídkou developerů zabývat.

PRACOVNÍ SKUPINU TVOŘÍ JEN ZASTUPITELÉ

Na dotaz Deníku, zda radnice nechtěla mít ve skupině i hlas z odborné veřejnosti odpověděl Jaroslav Bitnar jednoznačně: „Ne. Starosta si může do pracovní skupiny přizvat kohokoliv, může si vyžádat jakékoliv odborné stanovisko, případně na jednání může pozvat nějakého experta, ale rozhodovat o tom budou zastupitelé a ti ponesou zodpovědnost," zdůvodňuje, proč jsou ve skupině jen zastupitelé a ne například odborníci na urbanistiku nebo památkáři. „Pokud budu chtít slyšet například názor památkového úřadu, tak si ho prostě vyžádám," říká starosta, že cílem skupiny je dojít k nějakým závěrům a stanovit případné podmínky a okolnosti za jakých by město bylo ochotné pivovar popřípadě prodat.

Z veřejnosti vyslovil svůj názor Petr Cirkl. „Myslím si, že bychom měli být vděční za tu příležitost, která nám pomůže zlikvidovat ten příšerný barák. Jsem rád, že se po dlouhé době našel někdo, kdo je ochotný investovat. Sny o nějaké budoucnosti stávajícího objektu jsou absolutně nereálné," je přesvědčený Petr Cirkl, že by město po nabídce mělo skočit.

ZODPOVĚDNOST JE NA BEDRECH ZASTUPITELŮ

Podle starostových slov ale není úkolem nynějšího zastupitelstva vyřešit co s pivovarem. „Našim úkolem je odpovědět společnosti Probus Real na jejich žádost o odkoupení pivovaru. Ta odpověď bude znít buď ano nebo ne. Vždycky to ale budou zastupitelé, kteří to musí rozhodnout."

Autor: Jiří Špreňar

7.10.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

STEJNĚ jako v loňském roce se nepoběží do Náchoda po hlavní silnici, ale po cyklostezce.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení