Dosud byla biologická léčba podávána pouze v komplexních onkologických centrech (KOC). Oslabení pacienti nyní nebudou muset dojíždět do několik desítek kilometrů vzdálené fakultní nemocnice.

„Náchodská nemocnice se tak zařadila mezi pouze šestnáct nemocnic v celé České republice, které nejsou komplexními onkologickými centry, a přesto biologickou léčbu podávají, a současně je první regionální nemocnicí v Královéhradeckém kraji, která může biologickou léčbu onkologickým pacientům podávat," informovala v tiskové zprávě mluvčí náchodské nemocnice Lucie Chytilová.

Nemocnice poskytují pro babyboxy pouze zázemí a odbornou péči v momentě, kdy se v babyboxu dítě objeví. Ilustrační foto.
Babyboxy zachránily životy v Náchodě i Rychnově. OSN je ale doporučuje zrušit

„Biologická léčba je cílená na určité povrchové molekuly nádorových buněk, signální dráhy nebo cévy vyživující nádor. Není to ale tak, že by biologická léčba měla být spojována se slovem BIO,“ upřesňuje primářka Šárka Lukešová.

Aby nemocnice mohla tuto léčbu v Náchodě zavést, musela splnit řadu kritérií. Mezi nejdůležitější patří minimálně dvojice klinických onkologů, náležité přístrojové vybavení a oddělení s lůžky. „V naší nemocnici je pouze onkologický stacionář, ale veškeré přístrojové vybavení je dostupné na dalších odděleních - chirurgie, interna nebo třeba LNP v Broumově,“ vysvětluje ředitel náchodské nemocnice Jan Mach.

Možnosti léčby určuje lékař

Biologická léčba je obvykle podávána s chemoterapií, někdy i samostatně. „Volba správné léčby je dána mezinárodně platnými doporučeními podle stadia a klasifikace nádoru. Typ léčby si nemůže volit sám pacient, rozhodnutí o možnostech léčby je v kompetenci lékaře. Léčba je vždy cílena individuálně, dva různí lidé tedy nebudou léčeni stejně," vysvětluje mluvčí nemocnice.

Nepřehlížet první příznaky 

„V současné době bohužel nezřídka vidíme pacienty přicházející z plného zdraví a zátěže, kteří první příznaky onkologického onemocnění potlačovali a sváděli na jiné okolnosti. Léčba pokročilého onkologického onemocnění čtvrtého stadia není o vyléčení, ale pouze o prodloužení života. Zdraví si za peníze určitě nekoupíme,” apeluje primářka Šárka Lukešová na to, aby lidé neřešili malichernosti, ale uvědomili si, že zdraví je to nejdůležitější.