„Mohu přebíhat v bačkorách," prohlásil včera Birke při otevírání nové kanceláře. Na otevření přijel před polednem sám šéf sněmovny a starostův stranický kolega Jan Hamáček. Zúčastnil se také hejtman Lubomír Franc a řada starostů a místostarostů měst Náchodska.
„To má Honza dobrý, takový barový pult," komentoval hejtman Franc vybavení kuchyňky v jedné z místností.
Pro šéfa sněmovny Hamáčka byla cesta do Náchoda první v jeho funkci , která vedla do regionů.
Na dotaz, proč zvolil kancelář tak blízko radnice, Birke odpověděl: „To víte, slíbil jsem, že budu zvládat obě funkce, tak takhle ušetřím čas a kroky. Kdyby bylo zapotřebí něco urychleně řešit, hned jsem k dispozici z jednoho místa na druhém. Budu dál především na radnici a v poslanecké kanceláři bude jinak přítomný můj asistent, který mě může zavolat. Budu tam ale vyřizovat třeba schůzky související s prací poslance," uvádí Jan Birke.
Kritiku na kumulaci funkcí odmítá
Kritiku na kumulaci funkcí odmítá s tím, že už před volbami se netajil, že chce vykonávat obě. „Kdyby to voliči nechtěli, nevolí mě," dodává Jan Birke, který v parlamentních volbách získal přes pět tisíc čtyři sta preferenčních hlasů. Ty ho vynesly ze čtvrtého místa kandidátky na první.
Na Birke se nevztahuje pravidlo sociální demokracie, za kterou byl zvolen, o zákazu souběhu funkcí. To platí pro ty politiky, kteří jsou poslanci, a zároveň hejtmany, krajskými radními či primátory. Pravidlo ale neplatí na souběh funkcí poslanců a starostů.
Jde vůbec obě práce řádně skloubit? Starosta se dušuje se, že obě funkce zvládne. „Není pro mě problém pracovat dlouho, jsem zvyklý ze svých předchozích působení v byznysu nebo na pozici šéfa kabinetu předsedy vlády. Někdy chodím do práce na radnici i o víkendech. Když jsem přišel na radnici, také jsem několik měsíců zvládl vykonávat krom starostenské i práci tajemníka," odpovídá.
Svůj program starosty chce přizpůsobit cyklům zasedání poslanecké sněmovny. „Do Prahy jsem jezdil až dvakrát, třikrát týdně i jako starosta ve věcech města. Teď to mohou vyřizovat, když jsem v Praze. Když zasedat nebude a nebudou výbory, mohu být zase v Náchodě," vysvětluje.
Starostenský plat začal rozdávat
Obvinění z toho, že by si z mandátů udělal výdělečný podnik, Birke vyvrací. Svůj starostenský plat ve výši jednačtyřiceti tisíc korun totiž od samého počátku souběhu obou funkcí rozdává. Na podporu charitativních akcí, sportovců, různých organizací, zkrátka prý tam, kde je to zapotřebí. „Předem už jsem rozdal i část únorového platu," uvádí Jan Birke. Vše dokazuje doklady a výpisy z bankovních účtů, má na to založen celý šanon.
Přidává také historku: „Dokonce mi napsal jeden pán, senior z Mostiště u Velkého Meziříčí, abych mu proplatil sporožiro. Podívejte, poslal mi složenky, abych je za něj zaplatil. To jsem však odmítl."