Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Birke prý vypadá jako Švejk a Hubka se pověsil. Šprýmovali starostové i kněz

Náchod - Humorem letos sršel náchodský starosta Jan Birke, na zastupitelstvech, na akcích i při volbách. Třeba na zastupitelstvu v červenci prohlásil: „Ať se propadnu do západního Německa, jestli neříkám pravdu." Další z jeho poznámek směřovala na adresu zbouraných toalet na vlakovém nádraží, když se řešilo, jaké budou náhradní: „Při veškeré úctě, ty toalety tam jsou jak za Marie Terezie a my uděláme buňku, která bude z moderního století."

1.1.2014
SDÍLEJ:

Náchodský starosta Jan Birke.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Při zahájení akce pro zdravotníky, Náchodských mezioborových dnů, si Jan Birke udělal legraci sám ze sebe. Tehdy rozesmál všechny zdravotní sestřičky v sále náchodského městského divadla slovy: „Nezbývá mi, než zaujmout slovem, protože když se podíváte na mou vizáž, nevypadám ani jako Franco Nero, ani jako Robert De Niro, ale jako český voják Švejk."

Na svatého Martina, když zastupitelům oznamoval, že musí odběhnout na náměstí vítat svatého Martina, poslankyně Soňa Marková s nadsázkou vyjádřila překvapení, že nejel na koni sám. Odvětil jí: „Nebudu sedět na koni. Nenarodil se takový kůň, který by mě unesl." Když měl z pozice starosty promluvit k divákům soutěže Muž roku, nechtěl se zase během své řeči vzdát mikrofonu se slovy: „Nevím, kolik mám času, tak si to chci užít." Starostu neopouštěl smích ani u parlamentních voleb, v nichž bojoval o poslanecké křeslo. Jak je to se starší fotografií v jeho občanském průkazu, to volební komisi vysvětloval slovy: „Ta občanka, to je před lety. Ale to jsem taky už neměl vlasy."

Recesista je na radnici i o dovolené


Birke ale není jediný vtipálek ve starostenské funkci. Mezi už známé recesisty patří českoskalický starosta Tomáš Hubka. Ten letos provedl jeden z opravdu vypečených kousků. Místo portrétu nového prezidenta Miloše Zemana pověsil za zeď své kanceláře fotografický portrét sebe samotného. „Pod tíhou starostí a různých nepříznivých peripetií jsem se chystal pověsit. Pak jsem ale situaci přehodnotil s tím, že bych rád dokončil svou práci starosty do konce volebního období, tak jsem místo sebe pověsil na zeď sebe, ale pouze a doslova obrazně," žertoval Hubka. Tomu se nelíbilo, že někteří jeho kolegové po vyhlášené amnestii začali ze stěn sundávat prezidenta Klause. Že jeho žert nemusel každý pochopit, z toho si hlavu nedělal. „V práci jsem teď přítomen vlastně neustále, tedy nejen v pracovní době, ale také o sobotách, nedělích, svátcích i dovolené. Prostě pořád," usmíval se.

Rád šprýmuje také červenokostelecký starosta Petr Mědílek. Třeba když na radnici uvítal čínského velvyslance a nabízel mu ke kávě zákusek. Velvyslanec jej zdvořile odmítl se slovy, že dortíky nemůže kvůli cukru. „Já sladké taky nesmím, ale já to řeším tak, že nechodím k doktorovi," odpověděl mu Mědílek.

Prezident i farář s nadsázkou

Na Náchodsku letos trochu úsměvů s nadsázkou vzbudil dokonce sám prezident republiky Miloš Zeman, a to při letní návštěvě hospice v Červeném Kostelci. Tehdy se jej novináři ptali, jak se dívá na komentáře jednoho rakouského deníku, že po odchodu italského premiéra Silvia Berlusconiho je kandidátem na největšího šarlatána v Evropě.

„Paní redaktorko, kdybyste četla pozorněji, zjistila byste, že mým spolukandidátem je i maďarský premiér Viktor Orbán, takže nejsem v této věci zdaleka sám. Nicméně jsem si v rakouském tisku rovněž přečetl vyjádření bývalého ministra zahraničí o tom, že jsem podobný Hitlerovi nebo Gottwaldovi, takže myslím si, že tyto dva rakouské deníky si poněkud odporují, protože nemohu být současné ani Berlusconim, ani Orbánem, a na druhé straně ani Hitlerem, ani Gottwaldem. Nicméně Kleine Zeitung, klein Mensch, abych tedy citoval onen první rakouský deník. A jinak o tom budu uvažovat. Možná, že si nechám narůst knírek, fajfku už kouřím dvacet let," odpověděl s nadsázkou prezident.

Smysl pro humor a nadsázku má broumovský farář Martin Lanži. Například když v květnu představoval lidem unikátní středověkou fresku objevenou v podzemí broumovské fary. Tehdy popisoval, jak freska zachycuje i deset panen, pět moudrých a pět pošetilých z Matoušova evangelia, slovy: „Pět rozumných na fresce drží lampy. Jejich tělo je vznešené, spokojené, kráčejí za andělem, který je volá. Ty pošetilé jsou pak takové zničené, jako vy v pátek, když se vracíte z práce." Nad postavou muže, který si na fresce nalévá víno, pak poznamenal: „Takže alkoholismus máme zaznamenaný i v první polovině 14. století."

Víno, to bylo téma humoru pro psychiatra Jana Cimického a baletního mistra Vlastimila Harapese na besedě v Šonově-Provodově. Cimický s trochou nadsázky vyprávěl, že podzimní depresi se dá bránit sklenkou vína. „Musíte si dát pravidelně alespoň šestkrát v týdnu. Muži tři až čtyři deci, nejlépe večer. Obsahuje resveratrol, látku, která chrání před infarktem až do druhého dne do jedenácti hodin, což se vám bude hodit," usmíval se Cimický. Ženy podle něj mají vypít o něco méně. „Tak dvě až tři deci. My to říkáme jen proto, aby nám tolik neupíjely," dodal psychiatr. Vlastimil Harapes v této souvislosti zavzpomínal na jednoho z klasiků českého divadla a filmu. „Pan Horníček tvrdil, že pije radši červené víno, protože když pije bílé, čurá bíle, když pije červené, čurá bíle. To znamená, že tam něco zůstalo," řekl Harapes.

Slzy štěstí to při kontrole účtu nejsou

Starosta Josef Kulek se pak během besedy Jana Cimického ptal, čím to je, že když se koukne na výpis z účtu obce, slzí ho oči. „Je to psychická porucha, nebo porucha elektronického bankovnictví," tázal se starosta. Cimický mu odpověděl: „Otázka je, jestli za ty nuly na tom účtu byly ty sedmičky vína, nebo něco jiného. Ale víte, já myslím, že občas slzíme všichni a že to slzy štěstí nejsou." Když pak Cimický hovořil o své práci, na chvíli se zamyslel, a dodal: „Už čtyřicet let to dělám a někdy si říkám, že už bych také potřeboval psychiatra."

Vtipálkem je i náchodský filmař Tomáš Magnusek. Když se účastnil otevření nového hotelu v Novém Městě nad Metují, neodpustil si fórek na svou oblibu jídla a komentoval skvrnu na tričku na břiše: „Starosta Birke mi říká, zadělej si tu polívku. Jedinej nejsem v kvádru a ještě abych vypadal jako větší blbec, tak jsem se nahoře otřel o balkon a mám tady dlouhou bílou nudli. Birke mi říká, co jsem tam nahoře za tu chvíli zase snědl. Prosím vás, je to jenom voda." Trochu méně humoru však vykazoval minulou zimu během natáčení pilotního dílu seriálu Stopy života, který režíroval. Když se za mrazivého počasí natáčelo pod jeho taktovkou na Kamenici v Náchodě, lamentoval: „Jéžiši, to je zima. Čí to byl nápad?"

Publikum letos pobavila třeba kapela Ukulele Troublemakers, a to na Dni s Primátorem. Hráči na malé nástroje ukulele si nebrali servítky. „I s malým nástrojem je dobrá zábava, i když nám to ne každá dívka věří," řekl jeden z nich.

Tesat za letošní rok by se měl citát jednoho ředitele stavební firmy, který během jednání na náchodské radnici ohledně jedné z klíčových investic pronesl: „Budeme dělat od nevidím do nevidím, od šesti do šestnácti, do šestnácti třiceti hodin."

Autor: Pavel Bednář

1.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení