Regionální muzeum v Náchodě připravilo tuto akci na sobotu. V rámci FORT EXPO 2013 se zde představí pevnostní muzea z Čech i Evropy.

„Návštěvníci se mohou těšit na bojovou rekonstrukci událostí z 9. května 1945, kdy u hraničního přechodu v Bělovsi u Náchoda došlo ke krvavému střetu mezi jednotkami SS a dělostřelectvem Rudé armády," uvedl Petr Landr, ředitel Regionálního muzea v Náchodě.

Dobová technika

Bude také možno si prohlédnout dobová vozidla Studebaker, zapůjčené Vojenským muzeem v Rokycanech, stíhač tanků Hetzer z Vojenského technického muzea Lešany, a množství typů dobových německých vojenských vozidel.

Armáda České republiky bude prezentovat Land Rover Defender 130 Kajman, který je nasazován naší armádou v zahraničních vojenských misích, včetně například Afgánistánu. Vojáci české armády navíc předvedou ukázku bojového umění musado, které je moderním a dynamickým systémem sebeobrany a boje zblízka. Vojáci ukážou i moderní pěchotní zbraně.

„Konaná akce navazuje na tradici předchozích prezentací pevnostních muzeí, které se na Dobrošově konaly v letech 2000, 2003 a 2008. Pevnostní objekt na Dobrošově, budovaný v letech 1937 1938, je významnou památkou linie pohraničních pevností z období před druhou světovou válkou. Od roku 1969 je zpřístupněn veřejnosti," dodal ředitel Landr. Správu pevnosti, která je doposud v majetku armády České republiky, zajišťuje Regionální muzeum v Náchodě. „Aktuálně se blíží ke zdárnému konci jednání mezi armádou a Královéhradeckým krajem, který je zřizovatelem Regionálního muzea v Náchodě o převodu pevnostního systému Dobrošov do majetku kraje. Tento záměr schválilo zastupitelstvo Královéhradeckého kraje na svém jednání 9. září," dodal Landr.

Sobotní akce se koná díky podpoře ministra obrany a náčelníka generálního štábu, zaštítil ji také hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a podpořilo ji město Náchod a starosta Jan Birke.

Nemohla by se však uskutečnit ani bez ochoty a nadšení mnoha zájemců i sdružení, věnujících se vojenské historii, i celé řady dalších subjektů. 

FORT EXPO 2013

V areálu pevnosti Dobrošov

Sobota 28. září od 9.00 do 19.00 hodin

Doprovodné programy:

„Běloveská tragédie" bojová rekonstrukce (od 13.30 do 14.30 hod.)

Prezentace současné české profesionální armády

Výstava poválečné bojové techniky a doprava mezi pěchotními sruby obrněným transportérem

Prohlídky pěchotních srubů Běloveského pevnostního skanzenu

Prohlídka muzea studené války srubu Kahan III. (N-S 71)

Výstava Čsl. armády 1938 v miniatuře sběratele a modeláře Lubora Šušlíka

Prohlídka běžně uzavřeného podzemí pod srubem Jeřáb

Vstupné: dospělí 100 Kč; děti, studenti, důchodci 50 Kč; parkování zdarma

Pěchotní sruby Lom, Březinka, Voda, Kahan vstupné oddělené.