Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blokáda dopravy měla velkou účast, všechny ale nenadchla

Česká Saklice /NOVÉ FOTO/ - Přestože se čtvrteční blokády dopravy kvůli dosud nedokončenému silničnímu obchvatu zúčastnilo několik stovek českoskalických občanů, ne všichni bylo z této formy protestu nadšeni.

31.1.2009 6
SDÍLEJ:

Stovky obyvatel České Skalice ve čtvrtek 29. ledna blokovalo dopravu na Husově náměstí. Foto: Martina Horká

Jak se přímo na místě i po skončení blokády Deníku podařilo zjistit, část občanů není sice z nedostavěného obchvatu nadšena a uvědomuje si dopravní problémy z toho vyplývající. Nelíbí se jim ale, že by majitel provozovny sběrných surovin, kterému se dává za vinu nynější neutěšená dopravní situace, měl být vyvlatněn nebo mu mělo být zabráněno v podnikání. „Myslím si, že majitelé sběrny Jirouškovi se stali jediným terčem. Vyvstává otázka, co v souvislosti s dopravou pro občany zařídilo město. Pomohlo například s tím, aby obyvatelé žijící v ulici T. G. M. měli nainstalována protihluková okna. To by přece pro radnici neměl být problém a mělo se to už stát dávno,“ řekl nám jeden z hostů restaurace U Konvalinků, který doplnil, že pochybuje o smyslu tohoto protestu, když už prý jsou na krajském úřadě peníze na provizorní stavbu obchvatu obchvatu.

Také Petr Fejfar, „zlobivé dítě“ občanského sdružení Za obchvat České Skalice, by zvolil jinou formu protestu. „Já jsem navrhoval jiný druh protestu, a to živý řetěz, který by šel kolem dopravou nejvíce zatížené páteřní komunikace. Myslím, že všechno má smysl a tedy i tento protest, protože občané města i členové sdružení jsou už ze situace nešťastní. Obávám se však, že blokování dopravy nic nevyřeší. Domnívám se, že to k žádoucímu výsledku nepovede. Mrzí mě, že se radnice chová trochu alibisticky. Právě ona by měla dělat to, o co se snaží občanské sdružení Za obchvat. Například by mohla lidem zařídit měření hluku. Jinak celá věc v dokončení obchvatu, která se táhne už tolik roků, je v rukou ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic a města Česká Skalice,“ uvedl Fejfar.

Podle dalšího zdejšího občana, který však nechtěl být jmenován, by se měli viníci situace hledat v minulosti. „Dokud nebyly vykoupeny všechny pozemky, neměl se obchvat začít stavět. Teď je jednoduché hledat jednoho viníka, ale zaspaly také úřady. Případné vyvlastnění sběrny se mi nelíbí, zavání to manýry komunistů, a to si přece mnozí z nás ještě pamatují,“ dodal občan.

Přesto je občanské sdružení Za obchvat s průběhem protestní blokády spokojeno. „Přestože se věci ve stavbě obchvatu obchvatu pohnuly, bylo potřeba dát vědět, že jsou občané města s nynější situací nespokojeni. Myslím, že to smysl určitě mělo a může to věci posunout kupředu,“ domnívá se Jaroslav Andres, předseda sdružení Za obchvat, který dodává, že majitelé sběrny nekomunikují a i když jsou zvání na zastupitelstvo či valné hromady sdružení, neúčastní se jich.

Majitelé sběrny se dosud s ministerstvem dopravy nedohodli na majetkovém vyrovnání. Nyní byl hejtman Lubomír Franc požádán právníky vlastníků sběrny, aby vystupoval jako prostředník mezi nimi a státem.

V současné době se stavba provizorní komunikace zvané obchvat obchvatu blíží ke stavebnímu povolení a finanční prostředky ve výši přibližně deset milionů korun už jsou prý poukázány na krajském úřadě.

„Do čtrnácti dnů by mohlo být stavební povolení a pak už musí zastupitelé kraje odsouhlasit převod financí na město Česká Skalice,“ informoval Deník starosta Tomáš Hubka.

31.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení