Podle protestující je přitom nutné řešit hlavně stav ulice Pražská, která je hlavní tepnou při vjezdu do Náchoda. Takzvaná náchodská dálnice je totiž často prakticky neprůjezdná.

„Když v České Skalici demonstrovali za obchvat města, blokovali silnici,“ říká organizátor náchodské akce František Rázl (KSČM). „My to ale dělat nemusíme. Příjezdová silnice do města, je zablokovaná skoro pořád. A to pouze projíždějící dopravou,“ dodal městský zastupitel.

Průjezd trvá tři čtvrtě hodiny

Podle Rázla je průjezd Náchodem obtížný. „Někdy na to potřebujete půl, nebo i tři čtvrtě hodiny. To je špatné nejen pro občany, ale i pro podnikatele, jenž zásobují obchody. Kolony brzdí i veřejnou dopravu,,“ dodal Rázl.

„Bydlím na ulici Pražská, a to je hrůza, co se děje,“ stěžuje si osmdesátiletý Jiří Bušek. „Nejhorší je to v noci. Kamiony dělají takový rachot, že mně to budí.

To jsou rány, že se až třesou okna,“ dodal. Za pravdu mu dává i obyvatelka ulice Bělovská, která žije u hlavního tahu na Polsko.
„Máme tu každodenní zemětřesení. Od silné dopravy se barák klepe skoro pořád. K tomu ten obrovský zápach. Už jsem z toho na nervy,“ dodala. Se stavem dopravy v Náchodě není spokojená ani Jana Pavlistová. „Tvoří se kolony. Dojíždím do práce autem, a tak stojím frontu prakticky denně. Někdy začíná už na Vysokově. To pak strávím v koleně třeba i tři čtvrtě hodiny,“ dodala žena.

Obchvat se plánuje už šestnáct let

O vybudování obchvatu Náchoda se mluví už dlouhou. Například od pokynu ministerstva dopravy, které zadalo zpracování studie, uběhlo už šestnáct let. Obchvat je ale v nedohlednu. Protestující se teď chtějí inspirovat postupem České Skalice, která za pomoci Sdružení za obchvat Skalice, urychlila stavbu svého obchvatu.

„Chystáme občanské sdružení a s jeho pomocí chceme tlačit na různé orgány a instituce. Je nám jasné, že obchvat nebude hned. Snad se toho ale aspoň dožiju,“ doufá Rázl, který je v důchodovém věku. Loni v listopadu měl být hotov projektový úkol. Na jeho základě se už mohly začít vykupovat pozemky. „Ani to stále není hotovo,“ posteskl si organizátor včerejšího půlhodinového protestu František Rázl.

(Jiří Máslo)