Do spořitelny v Broumově ve čtvrtek vyrazila i paní Irena. „K Bohemia Energy jsme přešli v roce 2012. Když jsem v televizi slyšela o jejich problémech, tak to byl pro mě šok. Nikdy by mě nenapadlo, že taková ohromná společnost může kleknout,“ zamrazilo 69letou ženu, když se dozvěděla o problémech společnosti dodávající energie. Ve spořitelně proto zrušila příkaz k placení elektřiny. „Nebyla jsem tam sama, to samé řešila i paní přede mnou,“ prozrazuje. „Jak to bude dál ještě přesně nevím,“ krčí rameny, a dává se do řeči s kamarádkou, která podobné problémy řešit nemusí díky ráznosti svého manžela.

„Úplně je vidím před sebou, jak k nám přišli dva mladí muži v oblecích,“ vzpomíná paní Marie na setkání s dealery „levné energie“. „Jeden zůstal sedět v autě a druhý šel k nám do bytu a přesvědčoval manžela o výhodách změny dodavatele elektřiny. Řekli jsme mu že jsme u ČEZu spokojeni a nemáme o změnu zájem. Na to konto přišel i ten druhý a ten v nátlaku přitvrdil. Manžel jim řekl, ať se sbalí a vypadnou nebo jim naplácá,“ popsala nepříjemné okamžiky hraničící s nátlakem. „Naštěstí jsem se od nich nenechali ukecat.“

Pokračující stavba dálnice D11 v úseku Hradec Králové - Jaroměř
Okružní křižovatka v Jaroměři má zelenou. Soudci navzdory

I když zima klepe na dveře a v bytě paní Irena topí kombinovaným elektrokotlem, tak obavy z výpadku elektrické energie neměla. „Spíše jsem měla obavu jak to bude s placením. Jestli platit dál a žít v obavě, že peníze pak třeba horko těžko budeme získávat zpátky nebo platební příkaz zrušit. Další den ale už říkali, že máme zálohy přestat platit,“ čerpá stejně jako mnozí starší lidé informace hlavně z televizních zpráv. Paní Irenu příliš neuklidnilo ani čtvrteční prohlášení majitele skupiny Bohemia Energy Jiřího Písaříka, který uvedl, že firma nezkrachovala a dostojí všem svým závazkům. „Situace zákazníků nás velmi mrzí a všem se omlouváme za problémy, které jsme jim způsobili. Zároveň chceme všechny ujistit, že jim po konečném vyúčtování budou vráceny všechny přeplatky,“ ubezpečuje Jiří Písařík.

„No tak uvidíme, snad to tak bude,“ doufá v pravdivost slibu seniorka. „Teď máme největší obavu jakou cenu budeme muset platit u nového dodavatele,“ říká s tím, že se s největší pravděpodobnosti vrátí k ČEZu. „Bohužel musíme počítat s tím, že nám náklady na elektřiny výrazně stoupnou. Máme dva důchody, tak to snad zvládneme,“ dodává.