Proti otevření přechodu pro auta sepsali i petici. V polovině týdne se za ně postavili i zastupitelé Teplic nad Metují. Hlasováním šest proti pěti, průjezd aut přes přechod odmítli.

Výsledek hlasování teď bude tlumočit vedení Královéhradeckého kraje starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs. „Zastupitelstvo ukládá starostovi města, aby zamítavé stanovisko k otevření přechodu pro auta sdělil vedení kraje,“ znělo usnesení zastupitelů.

„Zastupitelé se rozhodli neobětovat Zdoňov automobilismu. Uvědomili si, že situace je vážná,“ říká Jiří Malík z občanského sdružení Živá voda.
Hlasování ve prospěch Zdoňova rozhodl zastupitel Radim Války (SNK – Nezávislý), který váhal, na čí stranu se přikloní. „Nakonec se rozhodl, že podpoří obyvatele Zdoňova,“ dodal Malík.

Z rozhodnutí zastupitelstva má radost i Olga Himmelsbergerová ze sdružení B.U.K., které se v boji za zachování přechodu pro pěší a cyklisty rovněž angažuje. „Z výsledku hlasování máme radost a potěšilo nás, že se zastupitelé postavili na stranu obyvatel. Je ale třeba říct, že vyhráno není. Čeká se vyjádření vedení kraje. Až pak bude jasné, zda na otevření přechodu pro motoristy trvá,“ dodala Himmelsbergerová.

Obyvatelé Zdoňova i občanská sdružení „Živá voda“ a „B.U.K“ se s vedením kraje přou už několik měsíců. Protestují, sepsali i petici.

„Podle měření CHKO přijede do Adršpachu ve svátcích i o víkendu, až osm set aut za hodinu. Otevřít dopravu z polské strany by pro Zdoňov znamenalo kolaps. Lidé si chrání klid ve vesnici,“ říká chalupář a rodák Petr Kohl.

„V územním plánu i ve vyšším územním celku, je přechod veden jako přechod pro cyklisty, pěší a vozíčkáře. A není v plánu status přechodu měnit,“ říká Olga Himmelsbergerová ze sdružení B.U.K. „Znamená to, že projekt opravy přechodu a jeho otevření pro auta, je v rozporu s územním plánem,“ dodala.

Oficiální tabule informující o projektu, kterou Sdružení B.U.K. doplnilo o své stanovisko vůči této akci.