Za převážně slunečného počasí vidělo publikum úspěšné anebo neúspěšné pokusy závodníků vyšplhat po laně do výšky 14 metrů. Tuto extrémní výšku se pokusilo vyšplhat osm závodníků.

„Ze sedmi úspěšných si pro vítězství došplhal Patrik Valut z klubu Palestra Praha v čase 17,82 s, na druhém místě v čase 18,03 s skončil Marek Pustaj rovněž z klubu Palestra Praha. Na třetím místě se umístil Jan Král z domácího klubu T.J. Sokol Nové Město nad Metují s časem 18,12 s," informoval Martin Mach, starosta TJ Sokol Nové Město nad Metují a ředitel závodu.

Připomeňme, že na Olympijských hrách v Athénách v roce 1896 zařadili organizátoři do sportovní gymnastiky šplh na laně bez přírazu nohou ze sedu na zemi do extrémní výšky 14 metrů. Vítěz, řecký námořník Nicolaos Andriakopulos, dosáhl času 23,40 vteřiny.

V dalším programu diváci viděli závody dívek a chlapců na třímetrovém laně. Jak sdělil Martin Mach, mezi žáky šplhal pouze Jindřich Houštěk z klubu Hoverch Nové Město nad Metují s časem 12,9 s a v žákyních Anna Hurdálková z TJ Sokol Náchod s časem 5,31 s. Závodů dorostenců na laně dlouhém čtyři a půl metru se zúčastnil pouze Marek Valut z klubu Palestra Praha a vyšplhal tuto výšku s časem 5,78 s. V kategorii dorostenky nejrychleji vyšplhala na stejně dlouhém laně (4,5 m) Anna Hurdálková ze Sokola Náchod s čase 9,78 s. V závodech pro veřejnost na čtyři a půl metru dlouhém laně zvítězil Lukáš Král z Nového Města nad Metují s časem 5,4 s a mezi ženami byla nejrychlejší Veronika Szabóová z Poděbrad časem 6,63 s.

Publikum ocenilo potleskem nejen výkony sportovců, ale i vystoupení místní sokolské taneční skupiny ST Crew.

Záštitu nad tímto závodem pořádaným Tělocvičnou jednotou Sokol Nové Město nad Metují převzalo město Nové Město nad Metují.

„Tento unikátní závod by se nemohl konat bez podpory dalších partnerů a sponzorů, kterým všem děkujeme. Akce se uskutečnila za finanční podpory Královéhradeckého kraje," dodal Martin Mach.

(mm, bed)