Za slunečného počasí viděli diváci v areálu úspěšné a neúspěšné pokusy dvaceti závodníků vyšplhat po laně do výšky 14 metrů. Extrémní výšku nakonec zvládlo vyšplhat dvanáct závodníků. „Pro vítězství došplhal několikanásobný vítěz těchto závodů Štěpán Muchka ze Sokola Mladá Boleslav v čase 15,87 sekundy, na druhém místě s časem 19,42 sekundy skončil Jan Král z domácího klubu Tělocvičné jednoty Sokol Nové Město nad Metují. Na třetím místě se umístil Martin Matěj rovněž z T.J. Sokol Nové Město nad Metují s časem 19,63 sekundy," uvedl Martin Mach, starosta T. J. Sokol Nové Město nad Metují a ředitel závodu.

Poprvé na olympiádě 1896

Jako zajímavost uvedl, že šplh na laně bez přírazu nohou ze sedu na zemi do extrémní výšky 14 metrů zařadili organizátoři do sportovní gymnastiky na Olympijských hrách v Athénách v roce 1896. Vítěz, řecký námořník Nicolaos Andriakopulos, dosáhl času 23,40 vteřiny.

V dalším programu diváci viděli závody dívek a chlapců na třímetrovém laně. Martin Mach sdělil, že mezi žáky byl nejrychlejší Matěj Cígl ze Sokola Brno 1 s časem 2,84 sekundy a v žákyních Magdaléna Coufalová ze Sokola Kampa s časem 5,18 sekundy. Závody dorostenců na laně dlouhém čtyři a půl metru vyhrál Pavel Macháň ze Sokola Brno 1 s časem 3,65 sekundy.

V kategorii dorostenky nejrychleji vyšplhala na stejně dlouhém laně (4,5 metru) Anna Hurdálková ze Sokola Náchod v čase 10,2 sekundy.

Šplhala také veřejnost

V závodech pro veřejnost na čtyři a půl metru dlouhém laně zvítězil mezi muži Tomáš Krupička z Libčic nad Vltavou časem 5,14 sekundy a mezi ženami byla nejrychlejší Veronika Szabóová z Poděbrad časem 7,05 sekundy.

Na závěr se uskutečnila unikátní soutěž ve šplhu jednoruč na čtyři a půl metru dlouhém laně. Cílem bylo ze sedu dosáhnout mety 4,5 metru na co nejmenší počet sáhů, při rovnosti rozhoduje čas dosažení. „Prvním historickým vítězem v této soutěži se stal Štěpán Muchka s pěti sáhy a časem 5,95 sekundy," dodal Martin Mach.

Početné publikum ocenilo potleskem i vystoupení místní sokolské skupiny Nerco parkour/freerunning.

Záštitu nad závodem pořádaným T. J. Sokol Nové Město nad Metují převzalo město. Mezi hosty byla místostarostka Bronislava Malijovská, předseda odboru sportu České obce sokolské Petr Syrový či nestor a zakladatel několika soutěží ve šplhu Bedřich Lovák. Unikátní závod by se nemohl konat bez podpory dalších partnerů a sponzorů. Akce se uskutečnila za finanční podpory Královéhradeckého kraje.